Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 31 december

    Program: 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2021  
     
 
Datum Länk till ev. hemsida   Res Arrangör
JANUARI          
17   Sprintutmaningen 2   Res Ullevi FK
23-24 lö-sö F Quality Hotel Games, C, Elit, arena inne   Res IFK Växjö
30   Vinthundsvintern 1   Res FK Studenterna
30-31 lö-sö   ISM MÅNGKAMP   Res KFUM Örebro
             
FEBRUARI          
6   Meeting Elite en Salle de Metz, arena inomhus   Res Metz, FRA
6   Raka Spåret, arena inomhus   Res Spårvägens FK
6   Stavhoppstouren #3/Elittävling   Res Kalmar SK, Örgryte IS
7   Diskustävling/Elit, C, NT, arena inne   Res IFK Växjö
13   Vinthundsvintern 2, arena inomhus   Res FK Studenterna
13-14 lö-sö   Wexio Indoor, C, Elit, arena inne   Res IFK Växjö
13-14 lö-sö   Sjukamp, arena inomhus   Res IFK Växjö
19-21 fr-sö   STORA ISM   Res Malmö AI
24 on   Edsbergs Indoor Invitational, arena inomhus   Res Spårvägens FK
             
MARS            
5 fr   Semi Marathon Djibouti, 21 km   Res Djibouti, DJI
7   Diskustävling, arena inne   Res IFK Växjö
12 fr   Spåret 5000, arena inne   Res Spårvägens FK
             
APR            
3   Skatås-8:an Fastest, grus, 8 km   Res Hälle IF
24   Kasttävling   Res IFK Växjö
24-25 lö-sö   34th Multistars, arena   Res Lana, ITA
             
MAJ            
1   Göteborgs DM 10000 m, arena   Res Göteborgs FIF
8 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. INSTÄLLT   - Högby IF / Öl.Idr.krets.
9   Jordbro Maraton, asf-väg, 42+21 km   Res FK Studenterna
15   Vårkastet, arena   Res Bålsta IK
17-23 må-sö F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km DIGITALT   - Högby IF, FIK F-stad.
22-23 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, Elit   Res Ljungby FIK
29   Kasttävling, arena   Res IFK Växjö
             
JUNI            
1 ti   Resultattävling, arena   Res IFK Växjö
2 on   Göteborgs GP, arena   Res Göteborgs FIF
5   Testlopp Djurängen, asfalt, 3 km   Res Högby IF
6   Resultattävling, arena   Res Ljungby FIK
6   Kringelkastet, arena   Res Södertälje IF
7-8 må-ti   Högbygaloppen   Res Högby IF
12   Terräng ÖM   Res Högby IF
12 F Habo Challenge, C, NT+, arena   Res Habo FIF-04
12   Friskusloppet, asf-gata, 10+5 km   Res FK Friskus Varberg
12   Athletics Classic Meeting RCG, arena   Res Gentbrugge, BEL
13   Folksam GP Sollentuna, arena   Res Stockholm
13   Resultattävling, arena   Res IFK Växjö
16 on   Allard Open, arena   Res Västerås Friidrott
16 on   Resultattävling, arena   Res IFK Växjö
19 F Öland Ultra, C, 50+25 km   Res Högby IF
19   Meeting National á Thème de L'est Lyonnais, arena   Res Décines-Charpieu, FRA
19   Aros Invitational II, arena   Res Västerås Friidrott
20   Resultattävling, arena   Res IFK Växjö
22 ti   Folksam GP Karlstad, arena   Res IF Göta Karlstad
23 on F Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
27   Midsommarhäcken, arena   Res Högby IF
29 ti   Långlöparnas kväll 1, arena   Res FK Studenterna
30 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km   Res Högby IF
             
JULI            
3 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata   Res Högby IF
3   DM, VDM halvmarathon   Res Inlagt ovan
4   Resultattävling, arena   Res IFK Växjö
6 ti   Veteran-ÖM, arena   Res Högby IF
6 ti   Långlöparnas kväll 2, arena   Res FK Studenterna
8-11 to-sö   JEM 22 ÅR   Res Bergen, NOR
9 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km   Res Högby IF
9-11 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena   Res Göteborgs FIF
13 ti   SM-JSM22-VSM 10 KM LANDSVÄG   Res Hälle IF, Villstad GIF
15 to F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   Res IFK Borgholm
17-18 F Ölandsspelen, C, UT+, arena   Res Högby IF
17   DM 5000m, m.m.   Res Inlagt ovan
18 F Jubileumsspelen, C, UT+, arena   Res Oskarshamns SK
24 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km   Res Högby IF
24   Skruvkastet, arena   Res Skruvs IF
24-25 lö-sö F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena   Res Kalmar SK
26   95th Giro Podistico Internazionale di Castelbuono, 11.27 km   Res Castelbueno, ITA
26-30 må-fr   Etape Bornholm,asf-grus-sand, 42 km (5 sträckor)   Res Bornholm, DEN
28 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Res Högby IF
31 F Sisu-spelen, C, UT+, arena   Res IK Sisu, Nässjö
31   Salomon 27K, terräng, 27 km   Res Åre
31   Hermanövarvet, terräng, 15 km   Res Gullholmen
             
AUG            
3 ti   Peak Performance Vertikal K, terräng, 5 km   Res Åre
4 on F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km   Res Högby IF
7 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM   Res Högby IF
7   Närkeracet, arena   Res KFUM Örebro
7   KIA Fjällmaraton, terräng, 45 km   Res Åre
7   Sierre-Zinal, terräng, 31 km   Res Sierre, SUI
7-8 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res Ljungby FIK
7-8 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp   Res Inlagt ovan
13-15 fr-sö   USM 16-17   Res Tjalve IF Norrköping
14   Jönköping Marathon & Half Marathon, C   Res Team Runnershigh
14   DM, VDM marathon   Res Inlagt ovan
14 F Kräftspelen, C, UT+, arena   Res Villstad GIF
15 F WSK-spelen, C, UT+, arena   Res Wärnamo SK
17 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena   Res IFK Växjö
17 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf/grus, 10+5 km   Res Hovslätts IK
17-22 ti-sö   JVM   Res Nairobi, KEN
20 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   Res OK Njudung
20 fr   Resultattävling, arena     Habo
20-22 fr-sö   JSM 19-22, USM 15   Res Linköpings GIF
20-22 fr-sö   STORA VSM   Res Högby IF
25 on   ATEA Norrköpings Stadslopp, asf-väg, 10+5 km   Res Tjalve Friidrott
27 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km   Res Högby IF
27-29 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Res IK Ymer, Borås
28 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,8 km   Res Ålems OK
28 F Festilvalloppet, C, 21+10+4,8 km   Res SK Graal
28-29 lö-sö   Östersjöspelen, arena   Res Karlshamn
28-29 lö-sö          
29   DM, VDM 10.000m   Res Eksjö Södra IK
             
SEP            
1 on   UDM 12-14, D, UT, arena   Res Stensjöns IF
1 on F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5km   Res IK Vista
4 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km   - Högby IF / Malmö AI
4 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Res Mullsjö SOK
4-5 lö-sö   FINNKAMPEN   Res Stockholm/S
4-5 lö-sö   FINNKAMPEN 17 ÅR   Res Stockholm/S
5 F HIK-kampen, C, UT+, arena   Res Hovslätts IK
5   Karlskronaspelen, arena   Res KA 2 IF
8 on F Blodomloppet Växjö, C, bland u, 10+5 km   Res IFK Växjö
11   SM HALVMARATHON   Res Göteborgs FIF
11 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena   Res Eksjö Södra IK
11   Västerviksmilen, asf/väg, 10+5 km   Res Västerviks OK
11-12 lö-sö   Stora VDM   Res Wärnamo SK
12   GÖTALANDS-SERIEN, MATCH 2   Res Eslöv AI, Höör IS
15 on   Castorama      
18   Kalmar Backyard Ultra, C, grus, varv 6.706m   Res Högby IF
18 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+   Res Kalmar SK
18   OMT Finspång Stadslopp, asf/grus, 7.2 km   Res Finspång SOK
18-19 lö-sö   GM 13-14 ÅR   Res Malmö AI
19   Copenhagen halfmarathon, asf/väg, 21 km   Res Köpenhamn, DEN
19   Sicklaloppet, asf/väg, 10 km   Res Järla Orientering
24-26 fr-sö   TCS Lidingöloppet   Res IFK Lidingö, Sthlm FIF
25   Castorama      
             
OKT            
2   Världens Barn-loppet   - Högby IF
3   ÖM   Res Högby IF
3   VDM kastmångkamp   Res Oskarshamns SK
3   10K Valencia Ibercaja, asf/väg, 10 km   Res Valencia, ESP
3   Hässelbyloppet, asf/väg, 10 km   Res Hässelby SK
9   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
9   SM I MARATHON   Res Inlagt ovan
9 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km   Res Högby IF
9   DM lång terräng, M/K 10 km   Res Inlagt ovan
9   VSM MARATHON   Res Solvikingarna
9   Skrylleloppet, terräng, 10+5 km   Res Södra Sandby
16 F JL Bilar Skälbyloppet, C, grus, 8+4+1,9+1,1+0,6km   Res Högby IF
16 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmara   Res Växjö LK
16 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km   Res IK Hakarpspojkarna
16   Söder runt, asf-väg, 10 km   Res Löparakademin
16   Karlstad Stadslopp, asf-väg, 10 km   Res IF Göta Karlstad
17   DM, JDM, UDM, VDM Terräng   Res Wärnamo SK
23-24 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Res Höganäs FI, IS Göta
28/8-24/10   DM Castorama   Res Hemmabanor
             
NOV            
6   Jämjöhalvan, asf-grus, 21+10+5 km   Res Jämjö
7   NM-JNM TERRÄNG   Res Tullinge FI, Hudd. AIS
20   Falkenbergs höstmil, 10 km   Res Falkenberg
             
DEC            
12   EM TERRÄNG   Res Turin, ITA
31 fr F Cursa Dels Nassos, asf/väg, 10+5 km   Res Barcelona, ESP
31 fr F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km   Res Högby IF
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!