Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 10 juli

    Program: 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2022  
     
 
NOV-21 Länk till ev. hemsida Res Arrangör
28   Vintercup 1 Svartbäcksnåla, terräng, 5 km Res Glasrikets RC Nybro
           
DECEMBER        
4-5 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
11   Pepparkaksspelen, arena inomhus Res Malmö AI
12   Vintercup 2 Långehäll, terräng, 7.2 km Res Ålems OK
14 ti   Luciasprintern, C, UT+, arena inomhus Res IFK Växjö
           
JANUARI        
6 to   Vintercup 3 Djurängen, asfalt, 5 km Res Högby IF
15-16 lö-sö   KA 2-spelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
16   Vintercup 4 Smedby, terräng, 1852 m Res Kalmar OK
21-23 fr-sö   Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
29   Vinthundsvintern, arena inomhus Res FK Studenterna
30   Vintercup 5 Djurängen, asfalt, 5.2 km Res Högby IF
           
FEBRUARI        
5   Wexio Indoor Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
5-6 lö-sö   ISM-IJSM MÅNGKAMP Res KFUM Örebro
5-6 lö-sö   IDM, IJDM P19 mångkamp Res Inlagt ovan
6   Cross della Vallagarina, terräng, 9 km Res Villa Lagarina, ITA
12-13 lö-sö   Växjö Inomhuskast, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
13   NORDENKAMPEN Res Upsala IF
13   Vintercup 6 Helgesbo, terräng, 10 km Res Ålems OK
14   Meeting de l’Eure, arena inomhus Res Val-de-Reuil, FRA
17 to   Klubbmästerskap 1000/3000m, arena inomhus Res IK Akele
19   Kalmar Stav - och Längdhoppsgala, C, NT, inne Res Kalmar SK
20-27 må-sö   IVEM Res Braga, POR
25-27 fr-sö   STORA ISM Res IFK Växjö
25-27 fr-sö   IDM seniorer Res Inlagt ovan
27   Vintercup 7 Hanemåla, asfalt, 5 km Res Glasrikets RC Nybro
28   Resultattävling kula M/K, D, arena inomhus Res PC Kast Växjö
           
MARS          
5-6 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Skellefteå AIK
6   Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
10 to   Resultatvävling 800+600m, D, arena inomhus Res Högby IF
12   Fredrikshof Track League, arena inomhus Res Fredrikshofs IF
12-13 lö-sö   STORA IUSM 15-16 Res Göteborg
13   5. Berlin Invitational, asf, 10 km Res Berlin, GER
13   Vintercup 8 Strandskogen, terräng, 5 km Res FIK Färjestaden
17 to   Resultatvävling 400m, D, arena inomhus Res Högby IF
19-20 lö-sö   IUSM MÅNGKAMP Res KFUM Örebro
19-20 lö-sö   IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
20   IDM 1500m 15-17-sen-vet Res Högby IF i Kalmar
25-27 fr-sö   STORA IVSM Res Västerås FK
26   Adidas Premiärmilen, asfalt/grus, 10 km Res Hässelby/Spårvägen
27   Varvetmilen Växjö, C, asfalt/lite grus, 10 km Res Växjö LK
28   Vintercup 9 Ingelstorp, asfalt, 6,8 km Res Kalmar OK
31 to   Resultattävling, 800 m, arena inomhus Res Högby IF
           
APR          
2-3   Resultattävling, arena inomhus Res Kalmar SK / Högby IF
3   Skånes DM-JDM-UDM-VDM 5 km Res IS Göta
3   Berlin halvmarathon, väg 21 km Res Berlin, GER
7 to   Resultattävling 400 m, arena inomhus Res Högby IF
9   Skälbyloppet, C, bland. u. 8+4+1,9+1,1+0,6 km Res Högby IF
10   DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res Oskarshamns SK
10   Stadium Löparveckan 5k, väg Res FK Studenterna
10   Skånes DM-JDM-VDM 10 km Res Ystad IF
10   Brighton Marathon, 42 km Res Brighton, GBR
16   Varvetmilen Malmö, C, 10 km Res Heleneholms IF
23   Kalmar Back Yard Ultra, grus/motionsspår 6,7 km Res Högby IF
23   Resultattävling kast M/K, D, arena ute Res PC Kast Växjö
23   Adidas Premiärhalvan, väg, 21 km Res Stockholm
23   Skrylleloppet, 10+5+3 km Res Björnstorps IF
30   Bålsta Stadslopp, asf/väg 10 km Res Bålsta IK
           
MAJ          
1   Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
7   Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
7   Kungsholmen Runt, asf-väg, 21+10 km Res FK Studenterna
7-8 lö-sö   Stadtwerke Ratingen Mehrkampf-Meeting, arena Res Ratingen, GER
11 on   Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Res Högby IF, FIK F-stad.
14   Night of the 10,000m PBs, arena Res London, GBR
14   Dortmunder Läufertag + Wurf, arena Res Dortmund, GER
15   LAG-SM KVAL, Grupp 1 Res Jönköping
15   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 1 K, match 1 Res Sävedalens AIK
15   Copenhagen Marathon, 42 km, väg Res Köpenhamn, DEN
17 ti   Långlöparnas Kväll 1, arena Res FK Studenterna
20 fr   Wageningen Track Meeting 1 Res Wageningen, NED
21   Göteborgsvarvet, halvmarathon Res Göteborgs FIF
21   Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
21-22 lö-sö   Ljungby Mångkamp, C, UT+ arena Res Ljungby FIK
21-22 lö-sö   DM, JDM P19, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
22   Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
22   Great Manchester Run 10k, väg Res Manchester, GBR
24 ti   Linnéalunken, C, asf/grus, 5+1,5+0,8 km - Glasrikets RC Nybro
24 ti   Kasttävling, arena Res IFK Växjö
27 fr   Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Res Eksjö Södra IK
28   EUROPACUPEN 10000M Res Pacé, FRA
28   IFAM Oordegem Res Oordegem, BEL
           
maj/jun   Lag-UDM match 1: Mix11   Hemmaplan
maj/jun   Lag-UDM match 1: P13, F13   Arr sökes
           
JUNI          
2 to   Blodomloppet Linköping, C, 10+5+1,6+0,6 km Res IK Akele
4   Stockholm Marathon Res Hässelby, Spårv.
4   SM MARATHON Res Inlagt ovan
4   Västerviksmilen, C, asfalt 10+5+1 km Res Västerviks OK
4   National Athletics League, arena Res Kingston, GBR
4-5 lö-sö   Ymerspelen, arena Res IK Ymer
4-5 lö-sö   XI Meeting Internacional Arona, arena Res Arona, ESP
5   Stora DM, UDM Res Tjalve FI Norrköping
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Res OK Norrvirdarna
7 ti   Blodomloppet Karlskrona, C, 10+5 km Res KA 2 IF, Team Blek.
11   Kraftmätningen kval Res Högby IF
11   Meeting National de l'Est Lyonnais, arena Res Décines-Charpieu, FRA
11   Söder Runt, gata-väg, 10 km Res Löparakademin
11-12 lö-sö   Rosenbomspelen, C, UT+, arena Res KA 2 IF
12   Folksam GP Sollentuna, arena Res Turebergs FK
16 to   SM-JSM22-VSM 10 KM VÄG Res Hässelby, Spårv.
17-19 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
17-19 fr-sö   Huddingespelen med UDM Res Huddinge AIS
18   Öland Ultra, C, 50+25 km Res Högby IF
18   Florhultsloppet, D, bl. underlag 5,7 km Res Glasrikets RC Nybro
22 on   Vätterspelen, C, NT+, arena Res Hovslätts IK, Habo FIF
26   B.A.A. 10K, väg Res Boston, USA
29 on   Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Res Högby IF
29-10 on-sö   VVM   Tammerfors, FIN
30 to   Boysen Memorial, arena Res Oslo, NOR
           
JULI          
2   Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Res Högby IF
2   DM, VDM halvmarathon Res Inlagt ovan
2-3 lö-sö   Sollentuna Combined Events Challenge, arena Res Turebergs FK
2-3 lö-sö   Laxaspelen, arena Res IFK Halmstad
3   Karlstad GP, arena Res IF Göta Karlstad
5 ti   Veteran-ÖM, arena Res Högby IF
7 to   Oskarshamns Stadslopp, asf-väg-gata, 6+3km Res Oskarshamns SK
8 fr   Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km Res Högby IF
8 fr   Roruper Abendlauf, väg, 21+10 km Res GER
8-10 fr-sö   VEM TRAIL/BERGSLÖPNING   La Feclaz, FRA
9   Kustmaran & Kristianopel Runt, M+½m+10+5+2,5km Res Team Blekinge
11   Västervik City Run, C, stadslopp 6 km   Västerviks IK
12 ti   Veckans grenar (öppet KM), D, UT+, arena   Oskarshamns SK
13 on   Anderstorp Running GP, C, asf.motorbana 10km   Hälle IF, Villstad GIF
13 on   SM, VSM HALVMARATHON   Inlagt ovan
15 fr   Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+2 km   IFK Borgholm
15-17 fr-sö   OCR-RM   Eskilstuna FI
15-24 fr-sö   VM   Eugene, USA
16-17 lö-sö   NORDISK-BALTISKA 22 ÅRS MÄSTERSKAPEN   Malmö AI
16-17 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN 19 ÅR   Malmö AI
16-17 lö-sö   Ölandsspelen, C, UT+, arena   Högby IF
16   DM 5000m, m.m. Inlagt ovan
19 ti   Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km   Högby IF
22 fr   Mörbylångadalen Upp och Ner, D, asf/grus/trail, 14km   Mörbylånga GoIF
23   Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km   Högby IF
23-24 lö-sö   SM-JSM22-USM MÅNGKAMP   Västerås FK
23-24 lö-sö   Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena   Kalmar SK
23-24 lö-sö   Säsongsmångkampen, C, UT, arena   Kalmar SK
24-30 sö-lö   EYOF   Banská Bystrica,SVK
27 on   ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Högby IF
27 on   DM-VDM 10 km landsväg Inlagt ovan
27 on   Kasttävling veteraner, D, arena   IFK Linköping
           
AUG          
1-6 må-lö   JVM   Cali, COL
5-7 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   Tjalve FI Norrköping
6   Ölands Marathon, C, asf-väg, inkl ÖM-VÖM   Högby IF
6   PRB Backyard Ultra, C, asf-grus-terr, varv 6,7 km   Växjö LK
11 to   Veckans grenar 2 (öppet KM), D, UT+, arena   Oskarshamns SK
13   Öland Lighthouse Challenge, D, 100+50 miles + 50 km   Högby IF
13   Sisu-spelen, C, UT+, arena   IK Sisu, Nässjö
13   VDM kastmångkamp Oskarshamns SK
13   SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 1, match 2   Kristianstad
14   Stora VDM KA 2 IF ?
14   WSK-spelen, C, UT+, arena   Wärnamo SK
15-21     EM   München, GER
16 ti   Blodomloppet Jönköping, C, asf/grus, 10+5 km   Hovslätts IK
19 fr   VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   OK Njudung
20   Kräftspelen, C, UT+, arena   Villstad GIF
20   Jönköping Marathon & Half Marathon, C   Team Runnershigh
20   DM, VDM marathon Inlagt ovan
20-21 lö-sö   Östersjöspelen, C, UT+, arena   IF Udd
23 ti   Smålandspelen, D, UT+, arena   IFK Växjö
24 on   Norrköpings Stadslopp, C, 10+5 km   Tjalve FI N-köp. m.f.
25 to   Mjölbyfemman, C, 5+0,6 km   IK Akele, m.f.
26 fr   Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km Res Högby IF
26-28 fr-sö   USM 15-16   Upsala IF
26-28 fr-sö   JSM-USM 17   Turebergs FK
26-28 fr-sö   STORA VSM   Kalmar SK
27   VM 100 KM   Berlin, GER
27   Kraftloppet, C, stafett 10 sträckor 2,3-9,3km   Finspångs AIK
           
      SVENSKA FRIIDROTTSCUPEN, division 2, match 2   ?
aug   Lag-UDM match 2: Mix11   Hemmaplan
           
SEP          
3   DM, VDM 10.000m Linköp. GIF, IK Akele
3   Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km   Ålems OK
3   Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Mullsjö SOK
3   VSM MARATHON   Runners Society AC
3-4 lö-sö   FINNKAMPEN   Helsinki, FIN
3-4 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN 15 ÅR FINAL   IFK Göteborg
4   HIK-kampen, C, UT+, arena   Hovslätts IK
4   Karlskronaspelen, C, UT+, arena   KA 2 IF
7 on   Blodomloppet Växjö, C, bland u, 10+5 km   IFK Växjö
8 to   Mjärdevistafetten, C, 4 sträckor á 3km   IK Akele
10   VSM KASTMÅNGKAMP   Huddinge AIS
10   Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+   Kalmar SK
10   Bysjöloppet, C, 18+11+5+1,3 km   Åtvidabergs IF
10   Elmeloppet, C, mot-spår, 18+10+6+4+1 km   Elmhults SC
11   Lag-USM   Huddinge AIS
11   LöpRallarn, D, 15+7,5+5+2+1 km   IF Hallby, Bottn.IF
14 on   Billerud Skärblackaloppet, C, 6+1 km   OK Denseln
17   Lag-UDM match 2: P13, F13, P/F14-17 Ljungby FIK
17-18 lö-sö   EM 24H   Verona, ITA
18   Ulfveloppet, D, terr/grus, 10+5+2,5+1km   Södra Vi IF
18   DM lång terräng, M/K 10 km Inlagt ovan
18   Castorama (öppet KM), D, NT, arena   Oskarshamns SK
23 fr   Resultattävling 10.000m, D, NT, arena   Villstad GIF
25   TAIF-spelen, C, UT+, arena   Tranås AIF
           
OKT          
1   Yxbacken Extreme Challenge, C, backe   Norrköpings LK
2   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+3+1+0,5 km   Storebro SC
8   Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,3 km   Högby IF
15   John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km   IK Hakarpspojkarna
15   Växjö Marathon, C, asf-väg   Växjö LK
16   Höstmilen, C, grusväg/stig 10,6+5,2+2+1,4 km   OK Kolmården
SFIF-period   DM Castorama Hemmabanor
22   Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km   Oskarshamns SK
22-23 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Hässelby SK
           
NOV          
3-6 to-sö   TRAIL-VM   Chiang Mai, THA
6   NM-JNM-VNM TERRÄNG   Kristiansand, NOR
12   Jämjöhalvan, C, 21,1+10+5+0,5 km   Team Blekinge
13   VM HALVMARATHON   Yangzhou, CHN
           
DEC          
31   Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km   Anderstorps OK
31   Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+1,2+0,4 km   Högby IF
31   Sylvesterloppet Olofström, C, kvartsmara   UF Contact

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!