<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
  Lag-DM, kval 13 maj 2007  
     
 
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tävlingsplats: Högby IP Väder: Soligt, 16-18°C Eltid: Bertil Tinnert
 
     
 
  Män, slutställning       Kvinnor, slutställning
1. Högby IF 35 p   1. IFK Växjö 47 p
2. FI Kalmarsund 32 p   2. Oskarshamns SK 41 p
3. IFK Växjö 29 p   3. FI Kalmarsund, lag 2 34 p
4. Alvesta FI 24 p   4. FI Kalmarsund, lag 1 30 p
        5. Högby IF 28 p

  Män         Total Total
Plac. Lag Namn Resultat Vind Poäng poäng Plac.
  110m Häck            
1. FI Kalmarsund Anders Nihlstedt -89 16.83 1.57 4 p 4 p 1.
2. Högby IF Marcus Nilsson -91 17.48 1.57 3 p 3 p 2.
3. IFK Växjö Karl Wilsborn -89 18.91 1.57 2 p 2 p 3.
4. Alvesta FI Erik Eliasson -91 20.64 1.57 1 p 1 p 4.
               
  Kula            
1. IFK Växjö Emil Svensson -89 13.46   4 p 6 p 2.
2. FI Kalmarsund Martin Jönsson -90 11.97   3 p 7 p 1.
3. Alvesta FI Stefan Kvist -87 10.67   2 p 3 p 4.
4. Högby IF Erik Romberg -90 10.25   1 p 4 p 3.
               
  100m            
1. Alvesta FI Dennis Carlsson -90 11.12 2.0 4 p 7 p 3.
2. Högby IF Mattias Olander -92 11.49 2.0 3 p 7 p 3.
3. IFK Växjö Filip Ekberg -88 11.52 2.0 2 p 8 p 1.
4. FI Kalmarsund Johan Svensson -89 11.91 2.0 1 p 8 p 1.
               
  Höjd            
1. FI Kalmarsund Christoffer Holmström -88 2.00   4 p 12 p 1.
2. IFK Växjö Oskar Jonsson -90 1.73   3 p 11 p 2.
3. Högby IF Mattias Olander -92 1.65   2 p 9 p 3.
4. Alvesta FI Jan-Erik Carlsson -59 1.55   1 p 8 p 4.
               
  400m            
1. Högby IF Camillo Karlström -89 51.88   4 p 13 p 1.
2. IFK Växjö Emil Svensson -89 52.15   3 p 14 p 1.
3. Alvesta FI Fredrik Ottosson -84 53.89   2 p 10 p 4.
4. FI Kalmarsund Sebastian Karlsson -92 54.83   1 p 13 p 1.
               
  Diskus            
1. FI Kalmarsund Nicklas Wiberg -85 40.64   4 p 17 p 1.
2. Högby IF Erik Romberg -90 38.16   3 p 16 p 2.
3. Alvesta FI Stefan Kvist -87 36.27   2 p 12 p 4.
4. IFK Växjö Olof Hjertman -88 36.05   1 p 15 p 3.
               
  Stav            
1. IFK Växjö Olof Hjertman -88 3.90   4 p 19 p 1.
2. Högby IF Marcus Nilsson -91 3.50   3 p 19 p 1.
3. FI Kalmarsund Anders Nihlstedt -89 3.20   2 p 19 p 1.
4. Alvesta FI Ola Gustavsson -84 1.76   1 p 13 p 4.
               
  1500m            
1. FI Kalmarsund Johan Svensson -89 4.13.07   4 p 23 p 1.
2. Högby IF David Nilsson -87 4.20.29   3 p 22 p 2.
3. Alvesta FI Kristoffer Lennartsson -83 4.38.82   2 p 15 p 4.
4. IFK Växjö Jesper Mackeprang -92 4.52.47   1 p 20 p 3.
               
  Spjut            
1. FI Kalmarsund Nicklas Wiberg -85 66.92   4 p 27 p 1.
2. Alvesta FI Thomas Gustavsson -86 47.95   3 p 18 p 4.
3. Högby IF Jonathan Persson -90 43.56   2 p 24 p 2.
4. IFK Växjö Oskar Jonsson -90 34.89   1 p 21 p 3.
               
  5000m            
1. Högby IF Anders Dahlström -60 16.34.04   4 p 28 p 1.
2. IFK Växjö Robin Lindgren -90 16.41.93   3 p 24 p 3.
3. Alvesta FI Kristoffer Lennartsson -83 17.55.14   2 p 20 p 4.
4. FI Kalmarsund Mats Samuelsson 23.31.00   1 p 28 p 1.
  Utom tävlan Linus Dahlström 18.24.65        
               
  Längd            
1. IFK Växjö Karl Wilsborn -89 6.42 3.0 4 p 28 p 3.
      6.29 3.7      
2. Högby IF Camillo Karlström -89 6.42 3.5 3 p 31 p 1.
      5.99 3.0      
      5.92 1.9      
3. Alvesta FI Mattias Lind -89 6.16 2.4 2 p 22 p 4.
4. FI Kalmarsund Sebastian Karlsson -92 5.79 3.1 1 p 29 p 2.
      5.35 1.6      
               
  Stafett 1000m ( 100m + 200m + 300m + 400m )
1. Högby IF   2.04.54   4 p 35 p 1.
2. FI Kalmarsund   2.05.26   3 p 32 p 2.
3. Alvesta FI   2.05.52   2 p 24 p 4.
4. IFK Växjö   2.07.40   1 p 29 p 3.
               
  Högby IF: Mattias Olander, Tomas Almén, Camilo Karlström, Marcus Nilsson
  IFK Växjö: Karl Wilsborn, Emil Svensson, Filip Ekberg, Olof Hjertman
  FI Kalmarsund: Sebastian Karlsson, Niklas Wiberg, Johan Svensson, Anders Nihlstedt
  Alvesta FI: Erik Eliasson, Fredrik Ottosson, Mattias Lind, Dennis Carlsson

  Kvinnor         Total Total
Plac. Lag Namn Resultat Vind Poäng poäng Plac.
  100m Häck            
1. FI Kalmarsund, lag 2 Tove Karlsson -91 15.19 2.0 5 p 5 p 1.
2. FI Kalmarsund, lag 1 Lisa Nyström -89 15.25 2.0 4 p 4 p 2.
3. Oskarshamns SK Malin Månsson -90 16.73 2.0 3 p 3 p 3.
4. Högby IF Katherine Karlström -91 17.89 2.0 2 p 2 p 4.
5. IFK Växjö Anna Wessman -89 21.83 2.0 1 p 1 p 5.
               
  Höjd            
1. Oskarshamns SK Ida Carlsson -91 1.63   5 p 8 p 1.
2. IFK Växjö Louise Persson -91 1.60   4 p 5 p 4.
3. FI Kalmarsund, lag 1 Jonna Bramstedt -86 1.55   3 p 7 p 2.
4. Högby IF Maria Tell -93 1.55   2 p 4 p 5.
5. FI Kalmarsund, lag 2 Emma Tingström -91 1.35   1 p 6 p 3.
               
  100m            
1. Oskarshamns SK Jenny Nilsson -85 12.30 1.9 5 p 13 p 1.
2. IFK Växjö Ulrika Johansson -80 12.40 1.9 4 p 9 p 2.
3. FI Kalmarsund, lag 2 Sofi Karlsson -91 12.61 1.9 3 p 9 p 2.
4. Högby IF Moa Larsson -90 13.30 1.9 2 p 6 p 5.
5. FI Kalmarsund, lag 1 Frida Wändesjö -91 13.45 1.9 1 p 8 p 4.
               
  Kula            
1. IFK Växjö Maria Bengtsson -88 13.23   5 p 14 p 1.
2. FI Kalmarsund, lag 2 Malin Wiberg -89 10.49   4 p 13 p 3.
3. FI Kalmarsund, lag 1 My Finnman -90 10.28   3 p 11 p 4.
4. Högby IF Magdalena Persson -91 8.87   2 p 8 p 5.
5. Oskarshamns SK Malin Månsson -90 8.32   1 p 14 p 1.
               
  400m            
1. IFK Växjö Ulrika Johansson -80 55.93   5 p 19 p 1.
2. Oskarshamns SK Emelie Gabrielsson -88 59.69   4 p 18 p 2.
3. FI Kalmarsund, lag 2 Nathalie Petersson -91 62.61   3 p 16 p 3.
4. Högby IF Evelina Dahlberg -95 64.86   2 p 10 p 5.
5. FI Kalmarsund, lag 1 Madelene Herborn -89 65.88   1 p 12 p 4.
               
  Stav            
1. IFK Växjö Victoria Bengtsson -90 3.30   5 p 24 p 1.
2. Högby IF Katherine Karlström -91 3.00   4 p 14 p 4.
3. FI Kalmarsund, lag 2 Elin Ivarsson -91 2.70   3 p 19 p 2.
4. FI Kalmarsund, lag 1 Hedvig Samuelsson -91 2.50   2 p 14 p 4.
5. Oskarshamns SK Josefin Gabrielsson -92 1.90   1 p 19 p 2.
               
  1500m            
1. Oskarshamns SK Olivia Bergwall -88 5.00.91   5 p 24 p 2.
2. IFK Växjö Maria Gustavsson -79 5.09.63   4 p 28 p 1.
3. Högby IF Sara Axelsson -88 5.48.40   3 p 17 p 4.
4. FI Kalmarsund, lag 2 Sofie Petersson -91 6.04.52   2 p 21 p 3.
5. FI Kalmarsund, lag 1 Madeléne Herborn -89 6.37.55   1 p 15 p 5.
               
  Diskus            
1. IFK Växjö Maria Bengtsson -88 43.95   5 p 33 p 1.
2. Högby IF Magdalena Persson -91 28.14   4 p 21 p 4.
3. FI Kalmarsund, lag 1 Jonna Bramstedt -86 26.88   3 p 18 p 5.
4. Oskarshamns SK Emelie Gabrielsson -88 19.31   2 p 26 p 2.
5. FI Kalmarsund, lag 2 Nathalie Petersson -91 16.75   1 p 22 p 3.
               
  5000m            
1. Oskarshamns SK Sofie Barkstedt -86 19.26.76   5 p 31 p 2.
2. IFK Växjö Maria Gustavsson -79 20.27.92   4 p 37 p 1.
3. Högby IF Katarina Nilsson -56 21.09.78   3 p 24 p 3.
4. FI Kalmarsund, lag 1 Hedvig Samuelsson -91 25.03.00   2 p 20 p 5.
5. FI Kalmarsund, lag 2 Susanne Petersson -61 30.47.64   1 p 23 p 4.
               
  Längd            
1. FI Kalmarsund, lag 1 Jasmine Andersson -88 5.83 1.9 5 p 25 p 4.
2. Oskarshamns SK Ida Carlsson -91 5.44 3.5 4 p 35 p 2.
3. FI Kalmarsund, lag 2 Malin Wiberg -89 5.32 2.5 3 p 26 p 3.
      5.09 1.8      
4. IFK Växjö Erica Jonasson -88 5.16 2.0 2 p 39 p 1.
5. Högby IF Moa Larsson -90 4.80 2.3 1 p 25 p 4.
      4.58 1.1      
               
  Spjut            
1. IFK Växjö Anna Wessman -89 50.66   5 p 44 p 1.
2. FI Kalmarsund, lag 2 Elsa Salomonsson -90 33.02   4 p 30 p 3.
3. FI Kalmarsund, lag 1 My Finnman -90 31.29   3 p 28 p 4.
4. Högby IF Maria Tell -93 24.31   2 p 27 p 5.
5. Oskarshamns SK Jenny Nilsson -85 20.67   1 p 36 p 2.
               
  Stafett 1000m ( 100m + 200m + 300m + 400m )
1. Oskarshamns SK   2.21.47   5 p 41 p 2.
2. FI Kalmarsund, lag 2   2.22.84   4 p 34 p 3.
3. IFK Växjö   2.23.87   3 p 47 p 1.
4. FI Kalmarsund, lag 1   2.33.11   2 p 30 p 4.
5. Högby IF   2.34.67   1 p 28 p 5.
               
  Högby IF: Moa Larsson, Maria Tell, Kathrine Karlström, Evelina Dahlberg
  IFK Växjö: Anna Wessman, Victoria Bengtsson, Ulrika Johansson, Erica Jonasson
  FI Kalmarsund, lag 1: Jasmina Andersson, Madeléne Herborn, Frida Wändesjö, Lisa Nyström
  FI Kalmarsund, lag 2: Nathalie Petersson, Sofi Karlsson, Tove karlsson, Malin Wiberg
  Oskarshamns SK: Ida Carlsson, Jenny Nilsson, Malin Månsson, Emelie Gabrielsson
 
     
  © HIF, uppdaterad 2007-05-13