<< Resultatmeny   CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat    
     
  DM 5.000m 2010  
  DM, VDM och JDM (P19) 5000 m  
  JDM (F19), UDM: P17/F17, P16/F16 3000m  
  UDM: P15/F15, P14/F14 2000m  
     
 
Datum: Söndag 11 juli 2010. Plats: Högby IP, Löttorp.
Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Speaker: Calle Nilsson Tidtagning: Bertil Tinnert och Malte Vertetics
Väder: Soligt och blåsigt, 27-30 grader DM-kontrollant: AnnLis Hellsten
 
     
  Inlagt i Ölandsspelen >>  
     
 
  Män 5000m   Heat
1. Martin Lundqvist 90 IK Sisu, Nässjö 15.58.61 M A
2. Gustav Milesson -92 Högby IF 16.03.05 P19 A
3. Rickard Emilsson -89 IK Hakarpspojkarna 16.05.81 M A
4. Omar El Hassnaoui -81 Oskarshamns SK 16.18.90 M A
5. Linus Dahlström -92 Högby IF 16.28.44 P19 A
6. Markus Andersson -85 Högby IF 16.32.59 M A
7. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.40.58 M50 A
8. Christofer Fogel -84 Hultsfreds LK 16.52.73 M A
9. Pär Wanby -64 Högby IF 16.58.23 M45 A
10. Mikael Persson -67 Högby IF 17.26.56 M40 A
11. Christer Freij -57 Oskarshamns SK 17.27.77 M50 A
12. Andreas Agelii -78 IK Hakarpspojkarna 17.32.53 M B
13. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds SK 17.45.63 M35 B
14. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 18.12.34 M40 B
15. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.44.18 M45 B
16. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 18.54.85 M50 B
17. Slimo Safouane -51 Oskarshamns SK 19.23.21 M55 B
18. Anders Liljencrantz -65 Högby IF 20.02.60 M45 B
19. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 20.32.90 M55 B
20. Mats Larsson -57 Eksjö Södra IK 21.14.45 M50 B
21. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 21.27.71 M60 B
22. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 21.33.18 M60 C
23. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 21.53.07 M45 C
24. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.54.30 M55 C
25. Arne Håkansson -41 Högby IF 23.09.50 M65 C
26. Folke Lundberg -45 Högby IF 23.27.88 M65 C
27. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 24.04.13 M40 C
28. Stig Hagehed -39 Växjö LK 25.09.41 M70 C
29. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 27.42.92 M65 C
30. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 28.39.42 M70 C
31. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 35.43.25 M80 C
           
  Utom DM        
- Jonathan Alvaeus -90 Upsala IF 16.02.61 M A
           
  M35        
1. Micael Lindqvist -72 Skillingaryds SK 17.45.63 M35 B
           
  M40        
1. Mikael Persson -67 Högby IF 17.26.56 M40 A
2. Joakim Svensson -66 Hultsfreds LK 18.12.34 M40 B
3. Dan Rundqvist -67 Lessebo OK 24.04.13 M40 C
           
  M45        
1. Pär Wanby -64 Högby IF 16.58.23 M45 A
2. Sandy Bengtsson -63 Oskarshamns SK 18.44.18 M45 B
3. Anders Liljencrantz -65 Högby IF 20.02.60 M45 B
4. Anders Andersson -61 Hultsfreds LK 21.53.07 M45 C
           
  M50        
1. Anders Dahlström -60 Högby IF 16.40.58 M50 A
2. Christer Freij -57 Oskarshamns SK 17.27.77 M50 A
3. Nils-Allan Torstensson -57 Hultsfreds LK 18.54.85 M50 B
4. Mats Larsson -57 Eksjö Södra IK 21.14.45 M50 B
           
  M55        
1. Slimo Safouane -51 Oskarshamns SK 19.23.21 M55 B
2. Jan Rudolfsson -54 Eksjö Södra IK 20.32.90 M55 B
3. Lennart Peterson -55 Wärnamo SK 21.54.30 M55 C
           
  M60        
1. Folke Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 21.27.71 M60 B
2. Göran Lennström -49 Hultsfreds LK 21.33.18 M60 C
           
  M65        
1. Arne Håkansson -41 Högby IF 23.09.50 M65 C
2. Folke Lundberg -45 Högby IF 23.27.88 M65 C
3. Håkan Andersson -45 Skillingaryds SK 27.42.92 M65 C
           
  M70        
1. Stig Hagehed -39 Växjö LK 25.09.41 M70 C
2. Conny Andersson -37 Anderstorps OK 28.39.42 M70 C
           
  M80        
1. Ingvar Lundberg -28 Gnosjö FK 35.43.25 M80 C
           
  P19        
1. Gustav Milesson -92 Högby IF 16.03.05 P19 A
2. Linus Dahlström -92 Högby IF 16.28.44 P19 A
           
           
  Kvinnor        
1. Sofie Barkstedt -86 Oskarshamns SK 18.08.80 K  
2. Beathrice Odén -80 Högby IF 19.01.93 K  
3. Maria Larsson -82 IK Hakarpspojkarna 19.47.84 K  
4. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20.10.55 K45  
5. Terese Friman -84 Glasrikets RC 20.20.45 K  
6. Emmy Johansson -84 Hultsfreds LK 20.45.43 K  
7. Iréne Rohde -56 Högby IF 23.47.64 K50  
8. Nina Törling -84 IK Hakarpspojkarna 23.57.62 K  
9. Kristina Karlsson -67 Hultsfreds LK 24.59.87 K40  
10. Ingbritt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 31.17.79 K60  
           
  K40        
1. Kristina Karlsson -67 Hultsfreds LK 24.59.87 K40  
           
  K45        
1. Helena Jonsson Sjöqvist -64 Glasrikets RC 20.10.55 K45  
           
  K50        
1. Iréne Rohde -56 Högby IF 23.47.64 K50  
           
  K60        
1. Ingbritt Lindqvist -47 Eksjö Södra IK 31.17.79 K60  
           
           
  3000m, samlad lista, F19, P17, F17, P16, F16    
1. Marcus Petersson -93 Oskarshamns SK 9.40.76 P17  
2. Gunnar Grimsdal -94 IK Akele 10.01.32 P16 ej DM
3. David Fridell -94 Stensjöns IF 10.03.03 P16  
4. Amelie Andersson -93 Villstad GIF 10.54.44 F17  
5. Hanna Strindhag -94 FI Kalmarsund 12.53.01 F16  
6. Maria Tell -93 Högby IF 12.58.22 F17  
7. Linnea Broman -93 Eksjö Södra IK 13.44.85 F17  
           
  P17 3000m        
1. Marcus Petersson -93 Oskarshamns SK 9.40.76 P17  
           
  P16 3000m        
1. David Fridell -94 Stensjöns IF 10.03.03 P16  
           
  F17 3000m        
1. Amelie Andersson -93 Villstad GIF 10.54.44 F17  
2. Maria Tell -93 Högby IF 12.58.22 F17  
3. Linnea Broman -93 Eksjö Södra IK 13.44.85 F17  
           
  F16 3000m        
1. Hanna Strindhag -94 FI Kalmarsund 12.53.01 F16  
           
           
  2000m, samlad lista, P15, F15, P14, F14      
1. Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 6.26.31 P15  
2. Ken Slättengren -95 Högby IF 6.31.72 P15  
3. Adam Andersson -95 Villstad GIF 6.32.64 P15  
4. Oscar Johansson -95 Högbo GIF 7.10.77 P15 ej DM
5. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 8.39.34 P14  
           
  P15 2000m        
1. Johan Sandsten -95 Oskarshamns SK 6.26.31 P15  
2. Ken Slättengren -95 Högby IF 6.31.72 P15  
3. Adam Andersson -95 Villstad GIF 6.32.64 P15  
           
  P14 2000m        
1. Gustav Lindqvist -96 Högby IF 8.39.34 P14