<< Resultatmeny CfFör tidigare års Resultat se "Arkiv"
Resultat  
Resultat ATEA Kalmarmilen 2016
 
Datum: Onsdag 03 augusti   Plats: Larmtorget, Kalmar
Arrangör: Högby IF   Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson
Tidtagning: Kent Lindblad, friidrott@hogbyif.se   Väder: Mulet 19°C
Speaker: Jessica Falkman, Mikael Larsson  
Deltagare: Anmälda 685 st I mål 601 st

Resultat Lilla Kalmarmilen >>

 

  Utlottade priser:        
  Flygresa med BRA resa för 2 ToR Bromma 358 Anette Moberg, Kalmar    
  Best Western Hotell, dubbelrum i Sverige 945 Petter Andersson, Kalmar    
  Optiker Tottie: Presentkort 166 Roland Gustbee, Växjö LK    
  Kött och Bar: Presentkort 38 Robert Arvefalk, Norway    
  Kaj 4: Presentkort 288 Jonna Karlsson, Kalmar    
  Sportringen: Presentkort 823 Ingemar Ulin, Atea    
  Niros: Presentkort löpcoach 491 Esbjörn Svensson, Oskarshamns AIK    
  Niros: Presentkort löpcoach 310 Fredrik Mikael Larsson, Kalmar    
           
  Män 10km       Nr
1 Mustafa Mohamed 1979 Hälle IF 0:30:27 359
2 Nasir Dawoud 1991 Eskilstuna Friidrott 0:30:30 98
3 Ebba Tulu Chala 1996 Huddinge AIS 0:30:41 985
4 Fredrik Uhrbom 1977 Spårvägen FK 0:31:31 822
5 Anton Rehn 1992 Högby IF 0:31:34 424
6 Oscar Carlsson 1991 Hässelby SK 0:31:37 944
7 Jonas Andersson 1977 Högby IF 0:34:16 24
8 Oliver Wykman 1994 Högby IF 0:34:19 848
9 Filip Ainouz 1984 IF Linnéa 0:34:21 9
10 Mikael Bäcklund 1984 Högby IF 0:34:38 78
11 Daniel Johansson 1975 Comenius 0:34:46 251
12 Nils Hammaräng Grip 1998 Högby IF 0:34:54 181
13 Andreas Berner 1973 IS Göta 0:35:16 58
14 Martin Westling 1994 Team Tete RC Oskarshamn 0:35:29 839
15 Jens Wicksén 1983 FK Studenterna 0:35:35 954
16 Anton Snöberg 1988 Kalmar RC Triathlon 0:35:44 914
17 Peter Ackebjer 1977 Kalmar RC Triathlon 0:35:47 917
18 Claes Hydvall 1979 Ocab RC 0:36:09 221
19 Magnus Carlson 1979 Söderåkra 0:36:25 83
20 Tobias Ingvarsson 1976 Högby IF 0:36:31 990
21 Michael Hartzell 1988 Kalmar 0:36:44 186
22 Mattias Håkansson 1979 Glasrikets RC 0:36:49 927
23 Erik Kullberg 1994 Nybro 0:37:01 302
24 Marcus Helander 1987 Ocab RC 0:37:26 193
25 Tomas Cansund 1973 Åkarp 0:37:34 79
26 Henrik Hegender 1965 AXA Sports Club 0:37:36 191
27 Daniel Nutley 1981 Stockholm 0:38:00 379
28 Johan Karlsson 1979 Hossmo RC 0:38:00 287
29 Matthias Schuetze 1985 Germany 0:38:01 456
30 Patrick Siegbahn 1983 Friskis&Svettis 0:38:06 998
31 Hannes Assarsson 1991 IK Sisu Nässjö 0:38:09 40
32 Jimmy Ovhagen 1969 AXA Sports Club 0:38:38 400
33 René Sandegren 1974 Team Hybris, Täby 0:38:42 995
34 Jonatan Andersson 1990 Kalmar 0:38:43 25
35 Mehdi Khodayari 1980 Högby IF 0:38:53 948
36 Simon Barrefelt 1996 Kalmar 0:38:54 49
37 Matthias Israelsson 1978 Stensjöns IF 0:38:58 236
38 Sebastian Warrebäck 1981 Hossmo RC 0:38:58 912
39 Jonas Svendsén 1975 Svendsén Running Club 0:39:02 872
40 Elis Weslien 1980 Nybro ski 0:39:04 992
41 Marcus Gunnarsson 1992 Störlinge 0:39:05 159
42 Magnus Franzén 1977 Emmaboda Verda OK 0:39:06 148
43 Lars Marklund 1976 Kalmar RC Triathlon 0:39:08 982
44 Linus Erlandsson 1999 Oskarshamn 0:39:26 127
45 Albin Åkesson 1988 Ryska Posten SK 0:39:30 861
46 Emil Karlsson 1999 Kalmar RC Tri 0:39:37 284
47 Pär Forsell 1976 Sya SK 0:39:39 140
48 Simon Lindblom 2001 Kalmar RC Triathlon 0:39:43 873
49 Patrik Sjögren 1977 Kalmar RC Triathlon 0:39:45 952
50 Thomas Bergmark 1977 Kalmar RC Triathlon 0:39:51 56
51 Per Carlsson 1974 Mörbylånga Goif 0:39:57 85
52 Per Neuman 1972 Björnstorps IF 0:40:06 364
53 Tobias Carlsson 1975 Kalmar 0:40:09 993
54 Alexander Leskovec 1964 Glasrikets RC 0:40:14 315
55 Albin Martinsson 1986 Elite RC 0:40:20 892
56 Isak Engberg 1988 Huskvarna 0:40:21 110
57 Umberto Vertetics 1958 Team Tete Running Club 0:40:34 835
58 David Lööf 1987 Tomteby IF 0:40:34 994
59 Stefan Tunsäter 1970 Kalmar RC Triathlon 0:40:35 819
60 Fredrik Rönnegård 1966 Norrköping 0:40:37 443
61 David Karlsson 1985 Vimmerby 0:40:38 282
62 Andreas Andersson 1980 Team te te rc 0:40:45 18
63 Jonas Sverkén 1975 Näsgatan RC 0:40:48 499
64 Håkan Andersson 1970 Kalmar RC Triathlon 0:40:48 21
65 Niclas Fischer 1970 Kalmar 0:40:55 901
66 Anton Lugn 1920 Bankeryd 0:40:56 332
67 Robert Bjurling 1975 Team Ahlsell 0:40:57 61
68 Mikael Pettersson 1980 Holmgrens Bil AB 0:41:11 418
69 Tobias Broberg 1985 Kalmar 0:41:16 77
70 Andreas Söderberg 1986 Team Andreas 0:41:17 947
71 Anton Hermansson 2002 Högby IF 0:41:17 203
72 Peter Wallfors 1969 Lr Installation 0:41:22 829
73 Conny Appelqvist 1965 Oskarshamn 0:41:27 37
74 Daniel Olsson 1974 Hossmo RC 0:41:30 390
75 Jacob Kristoffersson 1995 Kalmar RC 0:41:36 301
76 Carl-Johan Pettersson 1966 Växjö 0:41:37 417
77 Robin Wennstig 1991 Team Tete RC Oskarshamn 0:41:38 834
78 Mikael Hildingsson 1965 Atea 0:41:43 209
79 Stefan Unosson 1960 Kalmar RC Triathlon 0:41:43 826
80 Johan Söderblom 1976 ATEA 0:41:44 810
81 David Robinson 1973 Mölnlycke 0:41:53 940
82 nils allan torstensson 1957 Hultsfreds LK 0:41:54 817
83 Johan Berg 1987 Umara Sports Club 0:41:56 51
84 Ola Persson 1971 Team Blekinge 0:42:05 406
85 Andreas Barkstedt 1977 Glasrikets RC 0:42:05 48
86 Henrik Johansson 1982 Atea 0:42:08 255
92 Christian Svensson 1978 Södra IF 0:42:17 949
93 Stefan Petersson 1979 Glasrikets RC 0:42:19 414
94 Erik Bjursell 1990 Supertrack 0:42:37 978
95 Joakim Fransson 1971 Kalmar 0:42:37 143
96 Jerker Wahlman 1978 Kalmar RC Triathlon 0:42:39 827
97 Sinisa Vukovac 1965 Kalmar 0:42:42 923
98 Måns & Yatzy Larsson 1969 Puls&träning Bergastaden 0:42:44 312
99 Albert Asterhed Jarfjord 1992 IFK Sävsjö 0:42:45 41
100 Sebastian Nilsson 1984 Orrefors 0:42:52 375
101 Anders Johansson 1975 Fluffy Bunny Feet RC 0:42:53 246
102 Petter Andersson 1975 Kalmar 0:42:58 945
103 Fredrik Dahl 1976 Team Ahlsell 0:43:00 92
104 Håkan Karlsson 1969 HK Träteknik Torsås 0:43:05 286
105 Melwin Strömqvist 2002 Högby IF 0:43:07 479
106 Lars Lundqvist 1955 IK Sisu Nässjö 0:43:08 340
107 Filip Röstberg 2000 Kalmar 0:43:08 444
108 Anders Nihlstedt 1989 Färjestaden 0:43:10 365
109 Linus Carlsson 1987 Tvmk 0:43:13 967
110 Max Harrieson 1966 Högby IF 0:43:24 184
111 Johan Magnusson 1990 Team CityBygg 0:43:29 959
112 Mats Samuelsson 1959 Axa Sports Club 0:43:30 449
113 magnus gustavsson 1962 torsås 0:43:39 164
114 Mats Lindblom 1970 Kalmar RC Triathlon 0:43:40 874
115 Thomas Höög 1978 Kalmar RC Triathlon 0:43:44 229
116 Anders Hildingsson 1970 Team Tete RC Oskarshamn 0:43:47 906
117 Adrian Cerps 1994 Kalmar 0:43:48 87
118 Olle Kallerbäck 2003 Emmaboda Verda OK 0:43:51 276
119 Peter Franzen 1973 Emmaboda Verda 0:43:53 145
120 Erik Hennings 2001 Trångsvikens IF 0:43:54 201
121 Kristofer Liljeberg 1975 Carnegie IF 0:43:55 316
122 Andreas Törnqvist 1978 Länsförsäkringar Kalmar län 0:43:56 820
123 David Olsson 1971 Sandås RC 0:44:03 391
124 Jon Björklund 1978 Comenius 0:44:07 65
125 Henrik Ahlqvist 1973 Mäklarfirman Ahlqvist 0:44:07 933
126 Johan Carlgren 1968 Atea 0:44:08 81
127 niclas kennestig 1964 oskarshamns sk 0:44:12 295
128 Fredrik Backskär 1974 Mönsterås 0:44:16 47
129 Henrik Halling 1977 Nybro 0:44:18 176
130 Leif Engelholm 1964 Glasrikets RC 0:44:20 114
131 Johan Rostedt 1987 Uppsala 0:44:20 438
132 Zaher Merzaye 2000 Team Dalen RC 0:44:21 355
133 Malte Palm 1986 Kalmar rc triathlon 0:44:27 402
134 Björn Nordén 1963 Radiobaletten 0:44:33 378
135 Jacob Petersson 1999 Team TeTe RC 0:44:36 412
136 Robin Fröman 1991 Kalmar 0:44:36 151
137 David Isefjord 1984 Kalmar 0:44:41 235
138 Daniel Jonsson 1976 Kalmar RC Triathlon 0:44:42 268
139 Kristian Olsson 1979 Kalmar 0:44:42 394
140 Fredrik Mikael Larsson 1991 Kalmar 0:44:52 310
141 Daniel Sjöberg 1979 Vassmolösa 0:44:54 877
142 Oscar Björk 1976 Kalmar RC Triathlon 0:44:56 900
143 Pontus Johansson 1994 Mörbylånga Goif 0:44:59 266
144 Timmy Håkansson 1992 Nybro 0:44:59 224
145 Peter Sideström 1971 Kalmar 0:45:02 459
146 David Måsegård 1978 Björkenäs 0:45:05 936
147 Marcus Atterlord 1972 Alsterbro 0:45:16 42
148 Fredrik Karlsson 1973 Bostorp RC 0:45:17 285
149 Niklas Kaldner 1973 Comenius 0:45:18 274
150 Azizulla Husseini 2000 Team Dalen RC 0:45:20 220
151 Oskar Simonsson 1985 Västervägenrunners 0:45:33 968
152 Hampus Svahn 2003 Kalmar RC Triathlon 0:45:34 485
153 Erik Wihl 2000 Kalmar 0:45:36 935
154 Henrik Hammarström 1987 Kalmar 0:45:40 179
155 Oskar Engdahl 1981 Kalmar 0:45:41 111
156 Leif Petersson 1966 Ängö 0:45:49 908
157 Lars Ritzén 1971 Oskarshamn 0:45:51 430
158 Henrik Johansson 1979 Kalmar 0:45:53 256
159 Joakim Dauneus 1978 Ingen 0:45:55 97
160 Lukas Jälmestedt 1984 Målilla-Mörlunda SKI 0:45:57 272
161 Anders Franklund 1984 Kalmar RC Triathlon 0:45:59 889
162 Lucas Nilsson 2000 Högby IF 0:45:59 964
163 Jonas Eklund 1981 kalmar 0:46:00 951
164 Klas-Göran Nilsson 1955 Kalmar 0:46:00 371
165 Peter Hagberg 1971 Kalmar 0:46:01 171
166 Tony Cesar 1980 Hovmantorp 0:46:05 88
167 Johan Mårtensson 1973 Mönsterås 0:46:06 362
168 Marcus Johansson 1980 Comenius 0:46:08 262
169 Torbjörn Olsson 1970 Slimos Löpargrupp 0:46:10 397
170 Peter Sjöman 1974 Maxi 0:46:21 467
171 Anders Lundqvist 1968 Föra AIK 0:46:26 337
172 Martin Wandér 1989 Glasrikets RC 0:46:28 915
173 Håkan Nihlwing 1967 Kalmar 0:46:29 366
174 Simon Larsson 1974 Telia IF 0:46:29 920
175 Adam Kamsten 1986 Nybro 0:46:30 277
176 Damir Hasicic 1993 Caverion EL-VVS-KYLA 0:46:31 188
177 Johan Claesson 1990 Rockneby 0:46:36 89
178 Niklas Hammarström 1971 Blomstermåla 0:46:37 180
179 Johan Hellgren 1973 Länsförsäkringar Kalmar län 0:46:38 197
180 Johannes Olsson 1991 Caverion EL-VVS-KYLA 0:46:46 393
181 Martin Sjögren 1969 ATEA 0:46:48 465
182 Magnus Svantegård 1971 Team Framåt 0:46:50 942
183 Jimmie Hellström 1969 Långviks löparssällskap 0:46:53 199
184 Sayed Zabiullha Mohammadi 1998 Team Dalen RC 0:46:56 856
185 Fredrik Hammargren 1974 Emmaboda 0:46:59 177
186 Martin Andersson 2001 Kalmar HC 0:47:04 29
187 Noah Imbratt 2001 Lindsdal 0:47:04 232
188 Dan Åberg 1959 Kalmar 0:47:09 857
189 Joakim Axelsson 2000 Föra AIK 0:47:11 44
190 Mohammad Ali Panohi 1999 Team Dalen RC 0:47:12 14
191 Thomas Ohlsson 1958 Björkshult 0:47:13 384
192 Bilal Safi 1999 Team Dalen RC 0:47:28 445
193 Andreas Linderoth 1972 Åhus 0:47:33 321
194 Daniel Rylander 1975 Byteatern 0:47:33 441
195 Mattias Lugn 1970 Bankeryd 0:47:38 333
196 Krister Blomberg 1971 Bairuilong AB 0:47:39 69
197 Rikard Nilsson 1965 Kalmar 0:47:39 929
198 Henrik Sjöström 1968 Höganäs Träprofiler 0:47:41 469
199 Bjarne Lindberg 1977 Högby IF 0:47:41 318
200 Henrik Sandberg 1971 Drag 0:47:44 450
201 Isac Strömblad 2000 Atea 0:47:44 477
202 per-åke holmberg 1957 AMO KABEL 0:47:45 214
203 Jonas Enander 1988 Påskallavik 0:47:54 109
204 Daniel Dahl 1974 Sporsjö 0:47:58 91
205 Kalle Frimodt 1981 Stora Rör 0:47:58 922
206 Ulf Gustafsson 1967 Kalmar 0:48:00 161
207 Sulaiman Mpagi 1992 BSF 0:48:01 360
208 Stefan Olsson 1973 Slimos Löpargrupp 0:48:04 396
209 Börje Svensson 1964 Växjö 0:48:06 490
210 Johan Håkansson 1983 Kalmar 0:48:10 222
211 Jonatan Ljungman 1984 Janglers 0:48:11 329
212 Viktor Gustavsson 1992 Glasrikets rc 0:48:13 969
213 Patrick Ersson 1970 Puls & Träning 0:48:13 130
214 Darrin Robinson 1966 Ribchester 0:48:22 941
215 Steinar Bell 1973 Comenius 0:48:25 50
216 Henrik Öberg 1974 Runacademy 0:48:25 865
217 Roland Gustbée 1958 Växjö LK 0:48:26 168
218 Robin Pettersson 2000 Mellösa Kickers IF 0:48:26 419
219 Berth Petersson 1955 Swegon 0:48:29 409
220 Hugo Unosson 2003 Kalmar OK 0:48:29 825
221 Albin Johansson 1941 Kalmar södra, Kalmar handboll 0:48:31 244
222 Joakim Fröjd 1978 Glasrikets RC 0:48:34 150
223 Stefan Nilsson 1985 MörlundaBönderna 0:48:36 376
224 Alexandros Simeonidis 1990 Kalmar 0:48:37 931
225 Anders Hildingsson 1974 Comenius 0:48:40 208
226 Mattias Kullman 1974 Kalmar 0:48:40 304
227 Emil Johansson 2001 Föra AIK 0:48:42 976
228 Johan Engström 1974 Kalmar 0:48:43 116
229 Torgny Svensson 1967 Torsås 0:48:44 498
230 Daniel Johansson 1988 Comenius 0:48:46 252
231 Johan Ingvarsson 1990 Tombo rc 0:48:48 233
232 Göran Garney 1957 Högby IF 0:48:49 155
233 Sven Lundqvist 1948 Kamar OK 0:48:50 341
234 Mats Ajneborn 1965 Tuna 0:48:50 970
235 Mikael Karlsson 1957 Kalmar. 0:48:53 293
236 Jamal Ahmedi 1998 Team Dalen RC 0:48:56 7
237 Anders Erikson 1963 Glasrikets RC 0:49:06 986
238 Viktor Petersson 1993 Kalmar 0:49:10 415
239 Viktor Adolfsson 1993 Färjestaden 0:49:15 4
240 Kim Hedberg 1984 Ljungbyholm 0:49:15 971
241 Mikael Gullander 1969 Läckeby 0:49:17 158
242 Danne Lundqvist 1975 Kattrumpan 0:49:20 339
243 John Eliasson 1976 Kalmar Kommun 0:49:20 104
244 John Petersson 1984 Nybro 0:49:20 972
245 Erik Brundin 1973 Färjestaden 0:49:22 876
246 Börje Rostedt 1952 Eksjö 0:49:22 437
247 Slimo Safouane 1951 Slimos löpargrupp Oskarshamn 0:49:22 446
248 Filip Gottfridsson 1990 Kalmar 0:49:23 921
249 Mattias Östborg 1973 Näsgatan RC 0:49:23 867
250 roger Anttila Ek 1965 Kalmar 0:49:23 36
251 Andreas Johansson 1976 Färjestaden 0:49:25 247
252 Robin Holmgren 1983 Algutsrum 0:49:29 875
253 Ulf Skagne 1971 Kalmar 0:49:33 471
254 Roger Larsson 1986 Växjö 0:49:34 313
255 Joel Holst 1971 Pumpgatans elit 0:49:38 215
256 Wiktor Holst Vingren 2002 Pumpgatans Elit 0:49:39 216
257 Jacob Fransén 2002 KalmarRC triathlon 0:49:41 142
258 Henrik Aronsson 1979 Seoul Flyers 0:49:42 891
259 Christofer Engdahl 86 Färjestadens Motions IF 0:49:48 989
260 oskar emilsson 1988 Kalmar 0:49:58 108
261 Stefan Rohde 1955 Högby IF 0:50:02 898
262 Hans Sundahl 1975 Höskullen SK 0:50:06 482
263 Petter Hulthen 1989 Kalmar 0:50:07 217
264 Dennis Andersson 1989 Kalmar 0:50:09 19
265 Åke Andreasson 1960 Comenius 0:50:13 34
266 Per Håkansson 1963 Runacademy IF 0:50:16 223
267 Jesper Rosander 1969 Glasrikets RC 0:50:19 434
268 Johan Lindqvist 1981 Kalmar 0:50:21 324
269 Krister Eriksson 1987 Kalmar 0:50:25 123
270 Magnus Berglund 1979 Comenius 0:50:27 54
271 Jonas Rudestig 2000 Kalmar 0:50:31 439
272 Johan Lundgrehn 1978 Axa SC 0:50:41 335
273 Pär Svensson 1968 Kalmar 0:50:42 496
274 Johan Wahlström 1982 Länsförsäkringar Kalmar län 0:50:42 828
275 Jonas Feltendahl 1981 Länsförsäkringar Kalmar län 0:50:43 136
276 Tobias Bonell 1982 Kalmar 0:50:54 73
277 Behnam Borghey 1993 Kalmar RC 0:50:54 74
278 Magnus Gustavsson 1963 Millimeterbygg 0:50:58 163
279 Magnus Bolmgren 1979 Kalmar 0:51:01 71
280 Christian Alriksson 1971 KamarWhiskySoceity 0:51:06 16
281 Leo Överby 1965 Caverion EL-VVS-KYLA 0:51:22 869
282 Mattias Nylander 1964 Seglarklubben Kaparen 0:51:27 381
283 Magnus Heintges 1975 Kalmar 0:51:31 192
284 Peter Johansson 1965 Kalmar 0:51:37 264
285 Henrik Blomberg 1977 Kalmar 0:51:43 909
286 Simon Östborg 2005 Högby IF 0:51:44 868
287 Christer Grandin 1963 Högby IF 0:51:45 966
288 Gustav Wärlinge 1982 Kalmar 0:51:46 878
289 Peter Högberg 1982 Kalmar 0:51:50 227
290 Stefan Persson 1954 Sweco 0:51:51 408
291 Gustav Bengtsson 1972 Magiska Sandås 0:51:53 953
292 Freddy Marceteau 1976 Vassmolösa 0:51:58 352
293 Stefan Eriksson 1960 Timmernabben 0:51:58 894
294 Magnus Toveling 1967 Länsförsäkringar Kalmar län 0:52:07 818
295 Samuel Sigvardsson 1985 Caverion EL-VVS-KYLA 0:52:07 460
296 per jonsson 1958 Kalmar 0:52:14 270
297 Stefan Wiberg 1954 Rälla Rebel Runners 0:52:19 842
298 Mårten Svensson 1981 Kalmar 0:52:31 937
299 Lars-Erik Johansson 1958 Comenius 0:52:32 258
300 Ludvig Wallander 1969 Göteborg 0:52:35 911
301 Mats Widjestam 1962 Enskede 0:52:48 845
302 Sebastian Lavergren 1995 Kalmar 0:52:53 907
303 Arvid Johansson 2001 Kalmar simsällskap 0:52:57 248
304 David Gränsmark 1988 Kalmar 0:52:58 157
305 Hans Johansson 1970 Team Ahlsell 0:53:08 253
306 Stefan Åberg 1986 ATEA 0:53:09 859
307 Johan Klintberg 1983 Kalmar Turfförening 0:53:18 298
308 Janne Hedberg 1966 Junkan 0:53:19 189
309 Carl Johansson 1969 Lindås 0:53:19 250
310 Björn Hjalmarsson 1956 Uppsala 0:53:19 211
311 Joakim Tisell 1979 Kalmar 0:53:24 905
312 Marcus Tinnert 1974 Runsbäcks löpargäng 0:53:26 814
313 Arne Albihn 1951 Växjö Löparklubb 0:53:32 11
314 Pontus Gustavsson 1975 Caverion EL-VVS-KYLA 0:53:35 165
315 Patrik Wertwein 1972 Kalmar 0:53:39 836
316 Joakim Mattsson 1983 Läckeby 0:53:42 353
317 Stefan Knutsson 1973 Caverion EL-VVS-KYLA 0:53:45 300
318 Stefan Olausson 1965 Färjestaden 0:53:46 387
319 Mattias Möller 2005 KarlskronaHK 0:53:53 363
320 Anders Schertell 1962 Kalmar 0:53:54 454
321 Peter Casserstål 1972 ICA Maxi Kalmar 0:53:58 86
322 Håkan Sunnerhage 1981 Malkars 0:54:02 484
323 Jesper Johansson 1990 Comenius 0:54:06 879
324 Ola Lindgren 1975 Skanska 0:54:13 323
325 Klas Fagerberg 1996 Kalmar 0:54:15 134
326 Matti Björebro 1980 Kalmar 0:54:18 64
327 Johan Kullman 1978 Smedby 0:54:21 303
328 Magnus Ekstrand 1972 Kalmar 0:54:22 102
329 Alexander Johansson 1990 Färjestaden 0:54:26 245
330 Johan Svensson 1975 Uppsala 0:54:28 1001
331 Niklas Carlsson 1979 Länsförsäkringar Kalmar län 0:54:34 84
332 Michael Åkesson 1979 - 0:54:37 863
333 Mattias Hagelin 1976 Konica Minolta 0:54:37 926
334 Tony Akinder 1965 Kalmar 0:54:49 10
335 Göran Hermansson 1948 Hermanssons 0:54:50 205
336 Peeter Vöigemast 1957 GKN Aerospace 0:54:51 924
337 Andreas Skarsäter 1974 Florhult RC 0:55:01 472
338 Torleif Bergvall 1952 Kalmar 0:55:04 957
339 Joakim Stenborg 1970 Oskarshamn 0:55:20 475
340 Karl Lönnberg 1980 Comenius 0:55:30 880
341 Christian Karlsson 1993 Läggevi IF 0:55:33 965
342 Rickard Swärd 1976 Kalmar 0:55:40 925
343 Robert Arvefalk 1973 Norway 0:55:41 38
344 Stefan Andersson 1979 Ljungbyholm 0:55:50 33
345 Johan Thörnblad 1973 Askaremåla RC 0:55:51 977
346 Tony Svedenås 1961 Kexholms SK 0:56:00 487
347 Örjan Engebrand 1965 Mörbylånga 0:56:03 113
348 Reine Kärredal 1969 Kalmar 0:56:03 903
349 Pontus Andersson 1999 Kalmar 0:56:12 31
350 Roger Andersson 1967 Kalmar 0:56:13 32
351 Johan Brewitz 1978 Kalmar 0:56:13 75
352 Anders Myrbäck 1967 Atea 0:56:15 361
353 Tommy Wiberg 1952 Trekanten Runners 0:56:18 844
354 Tony Dahlberg 1967 Tonys Kalmar 0:56:29 94
355 Jörgen Karlsson 1971 IFK Berga 0:56:39 290
356 René Westra 1950 Köpingsvik 0:56:39 840
357 Ebbe Westergren 1951 Kalmar OK 0:57:21 838
358 Peter Lorscheider 1959 Mörlunda 0:57:24 331
359 Lars Åberg 1967 kalmar 0:57:28 918
360 Kenneth Johansson 1966 NCC IF Stockholm 0:57:39 257
361 Mikael Nilsson 1974 Trekanten 0:57:42 374
362 Jon Ståhl 1954 Förlösa RC 0:57:53 973
363 Hampus Petersson 1987 Göteborg 0:58:00 411
364 Fredrik Sjömar 1988 Kristdemokraterna Kalmar 0:58:06 468
365 Stefan Viberg 1989 Kalmar AIK 0:58:09 841
366 Jimmy Erlandsson 1983 Kalmar 0:58:13 125
367 Björn Dahlgren 1979 nickebo ik 0:58:26 962
368 Anders Danielsson 1950 Färjestaden 0:58:29 95
369 Robin Abrahamsson 1990 Söderåkra 0:58:50 1
370 Jonas Söderström 1974 Kalmar 0:58:53 811
371 Jonas Bengtsson 1967 Oskarshamn 0:59:00 961
372 Thomas Olofsson 1951 Kalmar 0:59:06 388
373 Johan Linnér 1970 Kalmar 0:59:30 885
374 Dan Rundqvist 1967 Växjö LK 0:59:41 440
375 Jakob Andersson 2004 Kalmar HC 0:59:42 22
376 Roger Andersson 1950 Kalmar 0:59:42 882
377 Ola Eskilsson 1972 Halltorp 0:59:55 131
378 Anton Rickardsson 1996 Ljungbyholm 1:00:01 427
379 Robin Hagman 1990 Kalmar 1:00:11 172
380 Kjell Bjursell 1944 Supertrack 1:00:15 979
381 Mikael Lyngbrant 1973 kalmar 1:00:25 342
382 Michael Heyne 1971 Ljungbyholm 1:00:27 928
383 Magnus Westerberg 1974 Hägersten 1:00:40 837
384 Fredrik Wähl 1973 Nybro Ski 1:00:48 919
385 Ingemar Ulin 1972 Atea 1:01:06 823
386 Iver Livendahl 1950 Lund 1:01:27 328
387 Johan Petersson 1967 Kalmar 1:01:32 413
388 Stefan Swärd 1972 Kalmar 1:01:36 500
389 Esbjörn Svensson 1940 Oskarshamns AIK 1:01:40 491
390 Jan Adolfsson 1958 Färjestaden 1:02:13 3
391 Herman Hermansson 1973 Nybro 1:02:18 206
392 Anders Pettersson 1962 skanska 1:02:24 416
393 Göran Petersson 1952 Långerum Runners 1:03:34 410
394 Michael Jonsson 1988 Kalmar 1:04:02 269
395 Tony Folkesson 1953 Tegnérgatan Runners 1:04:23 897
396 Micael Johannssen 1970 Strängnäs 1:04:46 243
397 Michael Hall 1974 Kalmar 1:04:51 173
398 Kenneth Condrup 1964 Kalmar OK 1:05:55 939
399 Mohannad Rahimi 1990 hallunda 1:06:32 958
400 Claes-Olov Ahnell 1951 Lundqvist Byggförvaltning 1:07:06 8
401 Mats Olsson 1965 Lindeborgs FF 1:07:46 395
402 Bengt Karlsson 1971 Habo 1:07:58 893
403 Bernt Olausson 1964 Kalmar Kommun 1:08:17 386
404 Lars Wågesjö 1961 Kalmar 1:09:03 887
405 Peter Svensson 1970 Atea 1:09:28 495
406 Curt Ekvall 1944 Ölands skidklubb 1:10:21 103
407 Leif Eriksson 1962 torsås 1:17:00 943
408 Ronald Rosengren 1952 Kalmar 1:41:53 435
409 Emil Hellkvist 1995 Kalmar 2:27:58 198
410 Mikael Karlsson 1977 Kalmar 2:27:59 292
           
  Kvinnor 10km        
1 Anna Bjurman 1988 IS Göta 0:37:50 62
2 Jessica Kihlström 1985 Högby IF 0:38:24 296
3 Martina Bergsell 1983 Ocab RC 0:39:32 57
4 Erika Lindeblad 1993 Kalmar SK 0:39:53 319
5 Lisa Hedbäck 1996 Högby IF 0:39:56 190
6 My Svensson 1990 Hovmantorp 0:41:55 494
7 Jannike Åkesson 1982 Team Blekinge 0:42:03 862
8 Terese Friman 1984 Glasrikets RC 0:42:35 991
9 Maria Henningsson 1970 Växjö 0:43:04 202
10 Maria Arvidsson 1987 Kalmar OK 0:43:18 39
11 Ellen Kallerbäck 2000 Emmaboda Verda OK 0:44:20 275
12 Siv Persson 1970 Målilla-Mörlunda SKI 0:44:28 407
13 Jenny Rådde 1974 Kalmar 0:44:42 442
14 Ulrka Hjort 1972 Kalmar RC Triathlon 0:44:57 212
15 Johanna Torstensson 1990 MRC 0:45:25 816
16 Jenny Grindestam 1977 Färjestaden 0:45:26 910
17 pernilla ek 1969 Kalmar 0:45:40 99
18 Ida Blomqvist 1987 Kalmar 0:45:47 913
19 Sara Hill 1993 Linköping 0:46:16 210
20 Irene Carlson 1963 Glasrikets RC 0:46:22 82
21 Tilda Strömqvist 2002 Högby IF 0:46:26 480
22 Anna Malmqvist 1967 Kalmar OK 0:46:39 351
23 Anna Lundgren 1983 Glasrikets RC 0:46:41 336
24 Ann-Katrin Lundqvist 1954 IK Sisu Nässjö 0:47:01 338
25 Ulrika Sahlström 1979 Gävle 0:47:05 447
26 Sofia Slottner 1977 Nödinge 0:47:13 473
27 Kajsa Ackebjer 1974 Kalmar RC Triathlon 0:47:22 916
28 Josefine Schmitz 1979 Växjö 0:47:32 455
29 Isabell Olsson 1996 Oskarshamn 0:47:34 392
30 Anneli Ritzén 1975 Oskarshamn 0:47:40 429
31 Christina Linnér 1979 Solrosvägen RC 0:47:46 326
32 Lisen Åstrand 1995 Kalmar 0:47:54 864
33 Camilla Persson 1962 Högby IF 0:47:55 870
34 Madeleine Ullerhed 1994 Kalmar 0:47:58 824
35 Stina Svedenås 1991 Färjestaden 0:48:00 486
36 Caroline Ranefjord 1987 Destination Kalmar 0:48:08 423
37 Klara Öberg 2002 Högby IF 0:48:14 866
38 Lina Ragneteg 1980 Slimos löpargrupp 0:48:33 422
39 Therese Börjesson 1978 Destination Kalmar RC 0:48:37 930
40 Camilla Lagerkvist 1982 Junkan 0:48:38 308
41 Caroline Sjöberg 1977 Destination Kalmar 0:49:05 881
42 Petra Wüllrich 1962 Växjö LK 0:49:16 983
43 Hanna Eriksson 1978 Glasrikets RC 0:49:18 121
44 Jessica Fallbom 1979 Rockneby 0:49:20 135
45 Petra Werlemar 1979 Slimos löpargrupp 0:49:22 984
46 My Engqvist 1989 Kalmar 0:49:50 115
47 Sofia Alfredsson 1991 Kalmar 0:49:55 12
48 Maria Sampson 1975 Kalmar 0:49:58 448
49 Carolina Einarsson 1970 Trekanten 0:50:04 90
50 Camilla Wikland 1981 Wise IF 0:50:14 934
51 Maria Schwarz 1968 Drag RC 0:50:19 457
52 Karin Robinson 1981 Mölnlycke 0:50:32 938
53 Ninni Ryglert 1990 Comenius 0:50:35 963
54 Karin Berggren 1973 Färjestaden 0:50:37 52
55 Birgitta Wärdell 1968 Frösön 0:51:00 852
56 Maui Palmgren 1994 Sportringen 0:51:13 895
57 Sofia Sternér 1976 ATEA 0:51:23 476
58 Therese Nyström 1980 Kalmar RC 0:51:27 382
59 Lotta Hallgren 1958 Kalmar 0:51:31 175
60 Maria Flisberg 1975 Ljungbyholm 0:51:31 137
61 Elin Rooth 2006 Kalmar sim och rc triathlon 0:51:34 432
62 Emma Rooth 1977 Kalmar sim och rc triathlon 0:51:35 433
63 Matilda Rehn 1994 Högby IF 0:51:37 425
64 Matilda Forsberg 1982 Färjestaden 0:51:40 139
65 Linda Vingren 1973 Pumpgatans elit 0:51:58 847
66 Linda Karlgren 1986 Friskis&Svettis 0:52:02 999
67 Helena Cerwin 1970 Kalmar 0:52:07 871
68 Emelie Karlsson 1984 Kalmar RC Triathlon 0:52:12 283
69 Sara Hällevall 1990 Kalmar 0:52:12 226
70 Pernilla Schavon 1967 Kalmar 0:52:16 453
71 Emma Hertin 1993 Vällingby 0:52:17 207
72 Julia Hultman 1992 Kalmar 0:52:18 218
73 Anna Svensson 1978 Glasrikets RC 0:52:24 488
74 Kristine Facchini 1977 Kalmar 0:52:27 132
75 Ingegerd Snöberg 1962 Kalmar 0:52:35 888
76 Martina Holm 1979 Kalmar 0:52:39 213
77 Malin Johansson 1996 Kalmar 0:52:41 261
78 Josefin Andersson 1970 Atea 0:52:42 26
79 Martina Carlberg 1973 Färjestaden 0:52:44 80
80 Emma Hammarström 1998 Blomstermåla 0:52:46 178
81 Ann Glyt 1970 Kalmar 0:52:55 156
82 Saga Gustavsson 2003 Caverion EL-VVS-KYLA 0:53:08 166
83 Malin Carlsson 1978 Jönköping 0:53:16 974
84 Karolina Wenström 1978 Jönköping 0:53:16 975
85 Viktoria Franzén 1969 Högsby 0:53:19 149
86 Lotti Harrieson 1965 Högby IF 0:53:24 183
87 Jenny Tinnert 1973 Runsbäcks löpargäng 0:53:26 813
88 Nina Hansson 1978 Swestål 0:53:31 182
89 Sandra Björklund 1986 Slimos löpargrupp 0:53:34 66
90 Ida Helgesson 1989 Helges IF 0:53:45 195
91 Sissela Nutley 1981 Cirkus Bladh IF 0:53:57 380
92 Iréne Rohde 1956 Högby IF 0:54:03 899
93 Karin Lagerström 1979 Slimos löpargrupp 0:54:04 988
94 Elisabeth Hermansson 1974 VMC AB 0:54:09 204
95 Hanna Nilsson 1984 Brahovlidsjö IF 0:54:12 369
96 Jeanette Blomberg 1982 Brahovlidsjö IF 0:54:13 68
97 Lovisa Hultman 1993 Kalmar 0:54:14 219
98 Martina Ljungström 1986 Kalmar 0:54:16 330
99 Elina Björebro 1984 Kalmar 0:54:18 63
100 Ulrika Gustafsson 1969 Kalmar 0:54:20 162
101 Maria Lindqvist 1974 Lindås 0:54:25 325
102 Ann-Sofie Eriksson 1972 Kalmar Kommun 0:54:29 120
103 Stina Svensson 1978 Färjestaden 0:54:30 497
104 Kim Björk 1977 Påskallavik 0:54:30 932
105 Mia Stalberg 1954 SLIF/Södertälje sjukhus IK - SIK 0:54:32 474
106 Rebecka Jälmestedt 1992 Målilla-Mörlunda SKI 0:54:43 273
107 Nisa Hasachainan 1964 Slimos löpargrupp 0:54:51 187
108 Ann-sofie Ahlman 1973 Kalmar 0:54:52 6
109 Helén Johansson 1988 Kalmar 0:54:56 254
110 Carina Sjöman 1975 Hermanssons 0:54:59 466
111 Elna Hägglund 1985 Ocab RC 0:55:05 987
112 Annelie Åkervik 1959 Hagby 0:55:07 860
113 Evelina Erman 1984 Töllsjö 0:55:18 129
114 Åsa Wallström 1981 Alsterbro 0:55:33 831
115 Johanna Svensson 1982 Kareby is 0:55:40 493
116 Susanne Wiberg 1961 Rälla Rebel Runners 0:55:44 843
117 Malin Thörnblad 1970 Askaremåla RC 0:55:52 980
118 Tanja Jemeljanova 1985 Kalmar 0:55:53 240
119 Ellen Knutsson 1987 Glasrikets RC 0:55:53 299
120 Marina Thyberg 1964 Järfälla 0:55:53 884
121 Kim Andersson 1972 Kalmar 0:56:03 27
122 Jolinn Uhlin 1994 Umeå 0:56:09 821
123 cecilia RiesleOlsson 1969 Färjestadens motion 0:56:25 428
124 Therese Linnér 1972 Tjureda 0:56:31 327
125 Aija Karlsson 1976 Ljungbyholm 0:56:37 279
126 Terése Erlandsson 1975 Kalmar 0:56:40 128
127 Jonna Karlsson 2005 Kalmar 0:56:41 288
128 Jenny Nilsson 1989 Swestål 0:56:48 370
129 Maria Betelid 1979 Kalmar 0:57:13 59
130 Jenna Svensson 1990 Torsås 0:57:17 981
131 Johanna Wihl 1970 Atea 0:57:30 846
132 Linda Karlsson 1982 Team Spirit 0:57:43 291
133 Titti Eriksson 1976 Mortorps IF 0:57:45 124
134 Malin Bergqvist 1974 Färjestaden 0:57:46 996
135 Emma Lisa Imbratt 1976 Lindsdal 0:57:58 231
136 nina almroth 1975 Glasrikets RC 0:58:00 15
137 Yvonne Wallin 1977 Oskarshamn 0:58:53 830
138 Jennie la Fleur 1984 Ocab RC 0:58:56 307
139 Veronica Engström 1993 Trekanten 0:59:00 118
140 Camilla Bengtsson 1967 Oskarshamn 0:59:00 960
141 Karin Franson 1959 Friskis&Svetis 0:59:06 997
142 Kirsten Hartmann 1980 Slimos Löpargrupp 0:59:08 185
143 Mariah Gustafsson 1982 Falken Road Runners 0:59:15 160
144 Cecilia Karlsson 1973 Bostorp RC 0:59:25 281
145 Marika Linnér 1975 Kalmar 0:59:31 886
146 Michelle Lauritzen 1991 Länsförsäkringar Kalmar län 0:59:39 314
147 Karin Kärredal 1968 Kalmar 0:59:40 902
148 Tove Rosenqvist 1972 Färjestaden 0:59:47 436
149 Emma Hörnbäck 1992 Kalmar 0:59:56 228
150 Linn Åberg 1993 Kalmar 1:00:09 858
151 Solweig Löfsved 1948 Högby if 1:00:11 1000
152 Tove Hallenberg 1993 Kalmar 1:00:31 174
153 Jessica Franzén 1979 Hägersten 1:00:31 147
154 Isabella Reinholdsson 1985 Kalmar 1:00:33 426
155 Jenny Roos 1972 Oskarshamn 1:00:33 431
156 Kamilla Fagerberg 1993 Uppsala 1:00:34 133
157 Lisbeth Johansson 1955 Team Blekingarnas LF 1:00:35 259
158 Emelie Nilsson 1987 Ica maxi stormarknad 1:01:07 368
159 Malin Nilsson 1992 Nybro 1:01:21 373
160 Bitten Löfgren 1961 Växjö 1:01:31 345
161 Helena Franzén 1968 Kalmar 1:01:39 146
162 Anna Radner 1973 Rockneby 1:02:22 421
163 Magdalena Kamsten 1986 Nybro 1:02:40 278
164 Kristina Ekstrand 1981 Trekanten 1:02:43 101
165 Emelie Andersson 1985 Oskarshamn 1:02:43 20
166 Isabell Frank 1978 Kalmar 1:02:46 141
167 Xin Sui 1972 Bairuilong AB 1:03:01 481
168 Carin Bergman 1979 Stockholm 1:03:07 55
169 Catharina Engebrand 1962 Mörbylånga 1:03:38 112
170 Lotta Andersson 1958 Kalmar 1:04:03 28
171 Linda Nilemyr 1981 Kalmar 1:04:09 367
172 Caroline Olsen 1971 Järfälla 1:04:11 389
173 Anette Moberg 1960 Kalmar 1:04:19 358
174 Sanna Pettersson 1961 OCAB RC 1:04:51 420
175 Jonna Helgesson 1999 Trekanten 1:04:54 196
176 Kristina Berglund 1982 Kalmar 1:05:05 53
177 Annmari Svensson 1978 Åhus 1:05:11 489
178 Johanna Jeansson 1989 Borgholm 1:05:16 239
179 Sabine Brimere 1990 Vassmolösa 1:05:58 76
180 Ulrika Ohlsson 1970 Kalmar 1:06:00 385
181 Helén Strömbäck Hultberg 1963 HSH Rosersström 1:06:25 478
182 Elisabet Haarala 1959 Insieme 1:07:34 170
183 Eva Josefsson 1978 Pigga fötter 1:07:53 271
184 Victoria Dahl 1975 Kalmar 1:08:10 93
185 Ronja Palmgren 1997 Sportringen 1:08:30 896
186 Jeanette Johannssen 1963 Kalmar 1:10:30 242
187 Nina Andersson 1960 Kalmar 1:11:38 30
188 Louise Sannestam 1993 Göteborg 1:12:31 452
189 Katerina Pacesova 1987 Vimmerby SK 1:14:29 401
190 Eva Persson 1970 Älvsjö 1:16:25 403
191 Jannike Andersson 1985 Växjö 1:20:49 23