Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 9 mars

    Program: 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2019  
     
 
NOV-18      FRIDA Länk till ev. hemsida Res Arrangör
25 Vintercup 1, Svarta femman Res Glasrikets RC
         
DECEMBER      
9 Tomtespelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
16 Vintercup 2, Långehäll, 7.3 km   Ålems OK
21 fr Mantra Indoor Res IF Mantra Sport
         
JANUARI      
6 Surbulle Indoors, UT+, arena inomhus Res Tjalve IF Norrköping
6 Vintercup 3, Smedby 1 854m terräng Res Kalmar OK
6 Vinterserien 3, Trollhättan 11,9 km väg Res Trollhättans IF Friidrott
12 Great Stirling XCountry, terräng Res Stirling, GBR
12 Corrida Allianz com os Campeões, 10 km väg Res Oeiras, POR
12-13 lö-sö KA2-spelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
19-20 lö-sö Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
20 Vintercup 4 , Förlösa 4,8km Res Högby IF
20 Abdijcross, 10,5 km terräng Res Kerkrade, NED
25-27 fr-sö Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus Res Huddinge AIS
26 Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res Tjalve IF Norrköping
26 11e AV PEC 1910 Indoor, arena inomhus Res Apeldoorn, NED
28 Bauhaus Indoor Classic, arena inomhus Res IFK Göteborg Friidrott
         
FEBRUARI      
2-3 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
2-3 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Upsala IF
2-3 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
3 Centraal Beheer Acht van Apeldoorn, 8 km väg Res Apeldoorn, NED
3 EUROPACUPEN KLUBBLAG TERRÄNG Res Albufeira, POR
9 HäcXksan, arena inomhus Res Göteborg
10 NORDENKAMPEN NOR-DEN/ISL-FIN-SWE Res Bärum, Norge
10 Vintercup 5, Hanemåla 5km Res Glasrikets RC
10-15 sö-fr The Coastal Challange, terräng 236 km   Costa Rica
16-17 lö-sö STORA ISM Res Tjalve IF Norrköping
17 Sevilla Maratón Res Sevilla, ESP
23

Vintercup 6 , Djurängen 5,3 km

Res Högby IF
23-24 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res IFK Växjö
24 Napoli City Half Marathon, asf-gata 21km Res Napoli, ITA
         
MARS        
1-3 fr-sö STORA IVSM Res Malmö AI, Skånes FIF
2 Sunna Open, UT, arena inomhus Res KA 2 IF
2 Monument Valley Ultra, terräng 50+21 km Res Oljato-Monument Valley, USA
10 Vintercup 7, Helgesbo 10km terräng Res Ålems OK
16-17 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Res IFK Växjö
17 New York City Half, asfalt-gata, 21 km Res New York, USA
17 Två Sjöar Runt, asfalt-gata, 11.2+5.7 km Res Sundbybergs IK
17 Varvetmilen Helsingborg, asfalt-gata, 10 km Res IS Göta
23 Vårcupen, C, UT, arena inomhus   Tranås AIF
23 Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km   FK Finn
24 Vintercup 8, Saxnäs 4km terräng   FIK Färjestaden
24-30 sö-lö IVVM   Torun, Polen
30 VM-JVM TERRÄNG   Århus, Danmark
30-31 lö-sö Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus   IFK Växjö
30-31 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp   Inlagt ovan
31 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus   IK Hinden
         
APRIL        
6 Tjust Trail Run, C, terräng, 15+8+3 km   Tjust Bike & RC
7 Varvetmilen Växjö, C, 10 km   Växjö LK
7 Vintercup 9, Smedby 6,8km asfalt   Kalmar OK
7 Berliner Halbmarathon, asf-gata, 21 km   Berlin, GER
13 Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km   Högby IF
13 VSM HALVMARATHON   IFK Skövde FIK
17 on Dymmelloppet, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km   Oskarshamns SK
22 Varvetmilen Jönköping, C, 10 km   IK Hakarpspojkarna
22 Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km   Hallaryds IF
27 Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str.   Målilla-Mörlunda SKI
28 DM, JDM, UDM, VDM Terräng   Oskarshamns SK
28 Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km   FIK Färjestaden
28 Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km   IK Vista
    Älglöpet, 10+5+1+0,4 km, kuperat   Rydö ASK
         
MAJ        
1 on ÖM, UÖM, VÖM Terräng   Ev. Föra AIK
1 on Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km   IFK Växjö
4 Junespelen, C, UT+, arena   IK Hakarpspojkarna
4 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.   Högby IF / Öl.Idr.krets.
4 Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km   Wärnamo SK
8 on Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km   IF Hallby SOK
9 to Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km   Ljungby FIK / Malmö AI
11 Majspelen, C, UT+, arena   Oskarshamns SK
13 Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km   Högby IF, FIK F-stad.
14 ti Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km   IFK Växjö
15 on Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km   IK Hakarpspojkarna
18 Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Göteborgs FIF
18 SM HALVMARATHON   Inlagt ovan
18 Marknadsspelen, C, UT+, arena   Skruvs IF
18-19 lö-sö Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior   Ljungby FIK
18-19 lö-sö DM, JDM, UDM Mångkamp   Inlagt ovan
21 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km   Glasrikets RC Nybro
22 on Njudungslunken, C, bland u, 6 km   OK Njudung
22 on Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.   Oskarshamns SK
24 fr Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km   Skullaryds SK
25 Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km   Oskarshamns SK
25 England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km   Markaryds FK
25 Lag-UDM, match 1   Jönköp. Friidr.krets
25-26 lö-sö SM-JSM-USM-VSM STAFETT   Hässelby SK / Spårv.FK
27 Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km   Högby IF / Malmö AI
30 to LAG-SM KVAL, grupp B   Tjalve IF Norrköping
30 to GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K    
30 to GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K    
30 to GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K norra    
30 to GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K södra    
30 to B-tex Cup, C, UT+, arena   Villstad GIF
31 fr Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km   Eksjö Södra IK
    Lindsdal Runt, D, asfalt 4,2+0,9 km   Kalmar SK
         
JUNI        
1 ASICS Stockholm Marathon   Hässelby SK / Spårv.FK
1 SM I MARATHON   Inlagt ovan
1 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Misterhults AIS
1 Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat/lera   Jönköpings OK
1 KRAFTMÄTNINGEN, KVAL   Ljungby FIK
2 Hindenspelen, C, UT+ arena   IK Hinden
4 ti Råslättspelen, C, NT+, arena   Jönköp. Friidr.krets
6 to Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km   OK Norrvirdarna
8-9 lö-sö Stora DM-JDM-UDM   KSK, HIF m.fl.
8-9 lö-sö SWE-FIN-EST MÅNGKAMP    
13 to SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Hässelby SK / Spårv.FK
15 Habo Challenge, C, NT+, arena   Habo FIF-04
15 Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km   Glasrikets RC Nybro
15 Öland Ultra, C, 50+25 km   Högby IF
15-16 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP    
15-16 lö-sö Bottnarydskastet, C, IT, arena   Bottnaryds IF
15-16 lö-sö Rosenbomspelen, UT+ arena   KA 2 IF
18 ti Sollentuna GP   Hässelby SK / Spårv.FK
19 on Vätterspelen, C, NT+, arena   Hovslätts IK, Habo FIF
26 on Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km   Högby IF
26 on LAG-SM   Malmö AI
28-30 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena   Göteborgs FIF
29 Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata   Högby IF
29 DM, VDM Halvmarathon   Inlagt ovan
    Sävsjö-spelen, C, UT+, arena   IFK Sävsjö
    Bauhausgalan, DL, arena   Stadionklubbarna
         
JULI        
2 ti Veteran-ÖM   Högby IF
3 on Karlstad GP   IF Göta Karlstad
4 to Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km   Oskarshamns SK
5 fr Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km   Högby IF
5-7 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena   IFK Helsingborg
6 EUROPACUP 10.000M   London, GBR
6 Ränneborgskampen, C, UT 11-17år, arena   Eksjö Södra IK
6 RM-VRM ULTRATRAIL   Genarps IF
6 SM-VRM 100 KM   Hälle IF
6-7 lö-sö LAG-EM MÅNGKAMP   Ribeira Brava, POR
6-7 lö-sö Stora VDM   Högby IF
7 Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km   Visingsö AIS
11-14 to-sö JUNIOR-EM 22 ÅR   Gefle IF
13 Ölandsspelen, C, UT+, arena   Högby IF
13 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m   Inlagt ovan
14 Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena   Kalmar SK
15 Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km   IFK Borgholm
18-21 to-sö JUNIOR-EM 19 ÅR   IK Ymer, Borås
20 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km   Högby IF
20-28 lö-sö European Youth Olympics   Baku, Azerbadjan
23 ti Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km   Högby IF
26-4 fr-sö EUROPEAN MASTERS GAMES   Torino, ITA
27 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Persnäs AIF
27 RM 24h   Team Ultrasweden LK
31 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km   Högby IF
    Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km   Gamleby OK
         
AUGUSTI      
3 Sisu-spelen, C, UT+, arena   IK Sisu, Nässjö
3 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM   Högby IF
3 DM, VDM Marathon   Högby IF
4 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km   Hultanäs SoFK
9-11 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17   Göteborg
9-11 fr-sö STORA USM 15-16   Trollhättan FIK
9-11 fr-sö LAG-EM   Bydgoszcz, POL
13 ti Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km   Hovslätts IK
16 fr Göteborgs GP   Göteborgs FIF
16-18 fr-sö STORA VSM   Huddinge AIS
17 GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K    
17 GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K    
17 GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K norra    
17 GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K södra    
17-18 lö-sö SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Falu IK
17-18 lö-sö NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN    
18 LAG USM   Upsala IF
18 WSK-spelen, C, UT+, arena   Wärnamo SK
20 on Smålandspelen, D, UT+, arena   IFK Växjö
23 fr VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km   OK Njudung
24 Jönköping Marathon & Half Marathon, C   Team Runnershigh
24 VSM FEMKAMP   IK Westmannia
24 Kräftspelen, C, UT+, arena   Villstad GIF
24-25 lö-sö FINNKAMPEN   SFIF, Stockholm
24-25 lö-sö KRAFTMÄTNINGEN, FINAL   Täby IS
27 ti Stafesten för UNICEF, C, stafett 5x5 km   IK Hakarpspojkarna
30 fr Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4   Hillerstorps GoIF
30-1 fr-sö FRIIDROTTS-SM   IF Göta, Karlstad
31 Tjejmilen   Hässelby SK / Spårv.FK
31 Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km   Väckelsångs IK
31 Mullsjö x-trail ½ marathon, C   Mullsjö SOK
31 Festilvalloppet, C, bland u, 10+5 km   SK Graal
31 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km   Ålems OK
31 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km   Högby IF
    NORD-BALTISKA 22ÅRS-MÄSTERSKAPEN    
    Ljungby Big Shot, IT, arena   Ljungby FIK, 24Seven
    VSM KASTMÅNGKAMP   Bottnaryds IF
    Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km   IFK Sävsjö
         
SEPTEMBER      
1 Lag-UDM, match 2   Ljungby FIK
1 Karlskronaspelen, UT+ arena   KA 2 IF
3 ti Växjöspelen yngre, D, UT, arena   IFK Växjö
5-15 to-sö VEM STADIA   Venezia, ITA
7 Stockholm Halvmarathon   Spårv./Häss./Tureberg
7 Svartbäcksmåladagen, D, 5+1,4+0,7 km + back/trail   Glasrikets RC Nybro
7-8 lö-sö GM 13-14 ÅR   Kalmar SK
8 HIK-kampen, C, UT+, arena   Hovslätts IK
8 Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km   Storebro SC
9-10 må-ti KONTINENTALCUPEN IAAF   Minsk, BLR
14 Ränneborgskastet, C, UT+, arena   Eksjö Södra IK
14 ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år   Högby IF, FIK F-staden
14 Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km   Örsjö IF
15 Lag-DM   IK Sisu, Nässjö
15 LöpRallarn, C, 15+7,5+5+2+1 km   IF Hallby, Bottn.IF
15/22 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km   Södra Vi IF
15/22 DM lång terräng   Inlagt ovan
21 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT   Kalmar SK
27-29 fr-sö TCS Lidingöloppet   IFK Lidingö, Sthlm FIF
29 TAIF-spelen, C, UT+, arena   Tranås AIF
29-6 sö-sö VM   Doha, QAT
    IAU VM 100 KM    
    Lag-UDM, final   Arr sökes
    Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km   FK Finn, Ljungby FIK
sep/okt DM o VDM 10.000m   Jkpg KrM alt OSK
         
OKTOBER      
5 Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km   Rydaholms GoIF
6 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km   IK Sisu, Nässjö
12 Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km   Högby IF
12-13 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   IFK Umeå
19 Växjö Marathon, C, asf-väg   Växjö LK
19 VSM MARATHON   Inlagt ovan
19 Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km   Oskarshamns SK
19 John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10+2 km   IK Hakarpspojkarna
SFIF-period DM Castorama   Hemmabanor
         
NOVEMBER      
10 NM-JNM-VNM TERRÄNG   Heinola, FIN
    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km   Team Blekinge LF
    Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Oskarshamns SK
         
DECEMBER      
8 EM-JEM TERRÄNG   Lissabon, POR
31 ti Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km   Anderstorps OK
31 ti Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km   Högby IF

 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!