Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 15 december

    Program: 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2019  
     
 
NOV-18 Länk till ev. hemsida Res Arrangör
25 Vintercup 1, Svarta femman Res Glasrikets RC
         
DECEMBER      
9 Tomtespelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
16 Vintercup 2, Långehäll, 7.3 km Res Ålems OK
21 fr Mantra Indoor Res IF Mantra Sport
         
JANUARI      
6 Surbulle Indoors, UT+, arena inomhus Res Tjalve IF Norrköping
6 Vintercup 3, Smedby 1 854m terräng Res Kalmar OK
6 Vinterserien 3, Trollhättan 11,9 km väg Res Trollhättans IF Friidrott
12 Great Stirling XCountry, terräng Res Stirling, GBR
12 Corrida Allianz com os Campeões, 10 km väg Res Oeiras, POR
12-13 lö-sö KA2-spelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
19-20 lö-sö Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
20 Vintercup 4 , Förlösa 4,8km Res Högby IF
20 Abdijcross, 10,5 km terräng Res Kerkrade, NED
25-27 fr-sö Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus Res Huddinge AIS
26 Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res Tjalve IF Norrköping
26 11e AV PEC 1910 Indoor, arena inomhus Res Apeldoorn, NED
28 Bauhaus Indoor Classic, arena inomhus Res IFK Göteborg Friidrott
         
FEBRUARI      
2-3 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
2-3 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Upsala IF
2-3 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
3 Centraal Beheer Acht van Apeldoorn, 8 km väg Res Apeldoorn, NED
3 EUROPACUPEN KLUBBLAG TERRÄNG Res Albufeira, POR
9 HäcXksan, arena inomhus Res Göteborg
10 NORDENKAMPEN NOR-DEN/ISL-FIN-SWE Res Bärum, Norge
10 Vintercup 5, Hanemåla 5km Res Glasrikets RC
10-15 sö-fr The Coastal Challenge, terräng 236 km   Costa Rica
16-17 lö-sö STORA ISM Res Tjalve IF Norrköping
17 Sevilla Maratón Res Sevilla, ESP
23

Vintercup 6 , Djurängen 5,3 km

Res Högby IF
23-24 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res IFK Växjö
24 Napoli City Half Marathon, asf-gata 21km Res Napoli, ITA
         
MARS        
1-3 fr-sö STORA IVSM Res Malmö AI, Skånes FIF
2 Sunna Open, UT, arena inomhus Res KA 2 IF
2 Monument Valley Ultra, terräng 50+21 km Res Oljato-Monument Valley, USA
10 Vintercup 7, Helgesbo 10km terräng Res Ålems OK
16-17 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Res IFK Växjö
17 New York City Half, asfalt-gata, 21 km Res New York, USA
17 Två Sjöar Runt, asfalt-gata, 11.2+5.7 km Res Sundbybergs IK
17 Varvetmilen Helsingborg, asfalt-gata, 10 km Res IS Göta
23 Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Res FK Finn
23 Varvetmilen Karlskrona, asfalt-gata, 10 km Res Karlskrona SOK
24 Vintercup 8, Saxnäs 4,8 km terräng Res FIK Färjestaden
30 VM-JVM TERRÄNG Res Århus, Danmark
30 Terränglopp i samband med VM Res Århus, Danmark
30-31 lö-sö Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Res IFK Växjö
30-31 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
31 The Crown Kings Scramble 50k Res Crown King, Arizona, USA
31 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
31 Varvetmilen Göteborg, asfalt-gata, 10 km Res Göteborgs Friidrottsförbund
         
APRIL        
3 on Varvetmilen Danderyd, C, 10 km Res Danderyd
7 Varvetmilen Växjö, C, 10 km Res Växjö LK
7 Vintercup 9, Smedby 6,8km asfalt Res Kalmar OK
7 Berliner Halbmarathon, asf-gata, 21 km Res Berlin, GER
7 Skånes DM 10 km landsväg Res Ystads IF
7 Uddloppet, asf-gata, 21+10+3,5 km Res Karlshamn
7 Rotterdam Marathon, asf-gata, 42 km Res Rotterdam, NED
13 Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Res Högby IF
13 VSM HALVMARATHON Res IFK Skövde FIK
17 on Dymmelloppet, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km Res Oskarshamns SK
22 Påsksmällen, asf väg-gata, 10+5 km Res Enhörna IF
27 Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
27 Skrylleloppet, terräng, 10+5 km Res Björnstorps IF
27-28 lö-sö Multistars 2019, arena Res Lana, ITA
28 DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res Oskarshamns SK
28 Hamburg Marathon, asf väg-gata, 42 km Res Hamburg, GER
         
MAJ        
1 on ÖM, UÖM, VÖM Terräng Res Föra AIK
1 on Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
4 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
5 Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Res FIK Färjestaden
11 Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
11 KfS Kungsholmen Runt, asf-gata, 21+10 km Res FK Studenterna
11 Mälarenergi Stadslopp, asf-gata, 10+5 km Res Västerås FK
11 Lidköpings Stadslopp, asf-gata, 10+5,5 km Res Lidköpings IS
13 Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Res Högby IF, FIK F-stad.
16 to Halva Milspåret, 5 km Res Spårvägens FK
18 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
18 SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
18 Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
18 Skärholmsloppet, 5 km Res Löparakademin
18-19 lö-sö Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior Res Ljungby FIK
18-19 lö-sö DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
19 Leiden Marathon, asf-gata, 42+21+10+5 km Res Leiden, NED
20-21 må-ti Högby-Galoppen Res Högby IF
21 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km - Glasrikets RC Nybro
22 on Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
25 Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Res Oskarshamns SK
25 IFAM Outdoor, arena Res Oordegem, BEL
25-26 lö-sö Meeting Goetzis, arena Res Götzis, AUT
27 Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km   Högby IF / Malmö AI
28 ti Grabbhalvan och Tjejhalvan, asf-gata, 5 km Res Tjalve IF Norrköping
29 on OMT Finspångs stadslopp, asf-gata, 7 km Res Finspångs SOK
30 to GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K Res Ljungby FIK
30 to Bauhausgalan, DL, arena Res Stadionklubbarna
31 fr Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Res Eksjö Södra IK
         
JUNI        
1 ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
1 SM I MARATHON Res Inlagt ovan
1 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
1 Hanaskog Runt, bl.u, 10+5+3 km Res Hanaskogs IS Friidrott
1-2 lö-sö Ymerspelen, arena Res IK Ymer
2 LAG-SM KVAL, grupp B Res Tjalve IF Norrköping
2 Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
4 ti Blodomloppet, 10+5 km Res KA 2 IF
6 to Mörbyloppet Res Mörbylånga GoIF
7 fr Karlovacka milja, 10 km Res Karlovac, CRO
7-9 fr-sö Sollentuna Athletic Youth Open Res Tureberg Friidrott
8 Karlstad Stadslopp, asf-väg, 10+5 km Res IF Göta Karlstad
8-9 lö-sö Stora DM-JDM-UDM Res KSK, HIF m.fl.
8-9 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Res Upsala IF
10 Royal Run, 10km+1mile Res Frederiksberg, DEN
13 to SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG Res Hässelby SK / Spårv.FK
15 Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km Res Glasrikets RC Nybro
15 Öland Ultra, C, 50+25 km Res Högby IF
15 Next Generation Athletics Res Nijmegen, NED
15-16 lö-sö Rosenbomspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
18 ti Sollentuna GP Res Hässelby SK / Spårv.FK
19 on ED Söderköpings Stadslopp, 5 km Res Norrköpings LK / Skogspojk.
21 fr Borejoggen, 8,5 km Res SK Bore Torsby
21 fr Orsakajt'n, 25+15+6 km Res Orsa SK/Orsa IF
26 on Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Res Högby IF
28-30 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
29 Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Res Högby IF
29 DM, VDM Halvmarathon Res Inlagt ovan
         
JULI        
2 ti Veteran-ÖM Res Högby IF
2 ti Löparkväll på Västra Mark Res KA 2 IF
4 to Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km Res Oskarshamns SK
5 fr Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km Res Högby IF
5 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km Res Gamleby OK
5 fr Emmendingen Stadlauf, asf-väg, 10 km Res Emmendingen, GER
5-7 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
6 EUROPACUP 10.000M Res London, GBR
6 Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km Res Visingsö AIS
6 Onze d’Obernai, grus, 11 km Res Obernai, FRA
6-7 lö-sö Stora VDM Res Högby IF
11-14 to-sö JUNIOR-EM 22 ÅR Res Gefle IF
13 Ölandsspelen, C, UT+, arena Res Högby IF
13 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
13 Kustmaran & Kristianopel Runt, 42+21+10+5 km Res Team Blekinge LF
14 Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Res Kalmar SK
15 Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km Res IFK Borgholm
18-21 to-sö JUNIOR-EM 19 ÅR Res IK Ymer, Borås
19 fr Kraftprovet, asf/grus, 11,6 km Res Trolhättans IF, m.fl.
20 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km Res Högby IF
20 KBC Nacht Res Heusden-Zolder, BEL
23 ti Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km Res Högby IF
24 on Motonet GP Res Joensuu, FIN
27 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
27 Falkenbergs Stadslopp, asf-väg, 10+5 km Res Falkenbergs IK Friidrott
31 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km Res Högby IF
         
AUGUSTI      
1 to Karlskrona Stadslopp, asf-gata, 10+5 km Res Ok Orion
2 fr Hansa Bygg Kalmar Street Majl, D, asf/gata, 1 mile Res Högby IF
3 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Res Högby IF
3 DM, VDM Marathon Res Högby IF
3 Sky Is The Limit Res Mölndals AIK
4 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km - Hultanäs SoFK
9-11 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res Göteborg
9-11 fr-sö STORA USM 15-16 Res Trollhättan FIK
16 fr Göteborgs GP Res Göteborgs FIF
16-18 fr-sö STORA VSM Res Huddinge AIS
17 Midnattsloppet Stockholm, asf-gata, 10 km Res Hässelby SK / Spårv.FK
17 Flanders Cup DCLA: Meeting voor Mon Res Kessel-Lo, BEL
17-18 lö-sö NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN Res Kristiansand, NOR
18 Trollhättans City Trail, väg/stig/trappor, 10,5 km Res Trollhättan
20 ti Sommarspelen Res FK Studenterna
20 ti Smålandspelen, D, UT+, arena Res IFK Växjö
23 fr VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km Res OK Njudung
24-25 lö-sö FINNKAMPEN Res SFIF, Stockholm
30-1 fr-sö FRIIDROTTS-SM Res IF Göta, Karlstad
31 Tjejmilen Res Hässelby SK / Spårv.FK
31 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
31 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km Res Högby IF
31 Helsingborg Marathon, asf-gata, 42+21 km Res Helsingborg
         
SEPTEMBER      
1 Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
1 Marcialonga Coop Running, 26 km Res Moena, ITA
7 Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
7-8 lö-sö GM 13-14 ÅR Res Kalmar SK
8 Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km Res Storebro SC
8 Tallinn Marathon och Halvmarathon, 42+21 km Res Tallinn, EST
12 to Castorama Res Högby IF
14 ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Res Högby IF, FIK F-staden
14 ALJ Open Res Spårvägens FK
14 Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km Res Örsjö IF
14 Lammhult 2-timmars, D, mot-spår/asf, 2h + 600m Res OK Norrvirdarna
15 Lag-DM Res IK Sisu, Nässjö
15 Köpenhamn halvmarathon, 21 km Res Köpenhamn, DEN
21 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT Res Kalmar SK
21 Kistaloppet, 10+5 km Res Löparakademin
21 Nya Broloppet, 10+5 km Res Motala AIF
22 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km Res Södra Vi IF
22 DM lång terräng Res Inlagt ovan
27-29 fr-sö TCS Lidingöloppet Res IFK Lidingö, Sthlm FIF
29 Berlin Marathon, asf-väg, 42 km Res Berlin, GER
         
OKTOBER      
5 Världens Barnloppet, asf-väg, 4,5 km - Högby IF
5 DM o VDM 10.000m Res Eksjö Södra IK
6 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
12 Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km Res Högby IF
12 Å-stadsloppet, asf-väg, 21+10+5 km Res KFUM Örebro
12-13 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res IFK Umeå
13 Hässelbyloppet, asf-väg, 10 km Res Hässelby SK
19 Växjö Marathon, C, asf-väg Res Växjö LK
19 VSM MARATHON Res Inlagt ovan
19 Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km Res Oskarshamns SK
19 Hytteplanmila, asf-väg, 10 km Res Røyse, NOR
19 Varberg Halvmarathon, asf-väg, 21+12,5 km Res FK Friskus Varberg
20 Molenhoeks Makkie, terräng, 15+10+5 km Res Molenhoek, NED
SFIF-period DM Castorama Res Hemmabanor
         
NOVEMBER      
2 Finalloppet, terräng, 19+10 km Res Göteborgs SK
2 Jätten Bule-löpet, 10+5 km Res IFK Österbymo
9 Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km Res Team Blekinge LF
10 NM-JNM-VNM TERRÄNG Res Heinola, FIN
16 Malmö Höstmil, 10+5 km Res Malmö AI
16-17 lö-sö Zevenheuvelenloop, 15+7 km Res Nijmegen, NED
24 Warandeloop, 10+8 km, terräng Res Tilburg, NED
30 Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel Res Oskarshamns SK
         
DECEMBER      
1 Valencia Marathon, 42+10 km Res Valencia, ESP
8 EM-JEM TERRÄNG Res Lissabon, POR
31 ti Sylvesterloppet Olofström, C, asf/väg, 10+5 km Res UF Contact
31 ti Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km Res Högby IF
31 ti Silvesterlauf Peuerbach, asf/väg, 6.8 km Res Peuerbach, AUT
31 ti Sylvesterloppet Göteborg, C, asf/väg, 10 km Res Solvikingarna
31 ti San Silvestre Vallecana, asf/väg, 10 km Res Madrid, ESP

 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!