Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 30 dec 13

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2012  
     
 

NOV-11 Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
19 Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
         
DEC-11      
3-4 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
17 Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
         
JANUARI      
6 fr Trettondagsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
8 Vintercup 3, Alsterbro Res Högby IF
14-15 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
14-15 lö-sö Stora IDM + långlopp för ungd, jun & vet Res Inlagt ovan
20 fr Run For The Dream Res Fresno, CA, USA
21-22 lö-sö IJDM 19, IUDM 12-17, allt utom långlopp Res IFK Växjö
22 Vintercup 4, Smedby Res Kalmar OK
27 29 Cougar Indoor Res Pullman, WA, USA
28-29 lö-sö Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
28-29 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
         
FEBRUARI      
4 KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
5 Vintercup 5, Nybro Res Glasrikets RC
11-12 lö-sö Växjömångkampen, UT+, C, arena inomhus Res IFK Växjö
11-12 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 12-17 mångkamp Res Inlagt ovan
11-12 lö-sö IVSM Res Huddinge AIS
20 Vintercup 6, Helgesbo Res Ålems OK
24-25 fr-lö MPSF Championships Res Seattle, WA, USA
25-26 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Bollnäs FIK
         
MARS        
3 Vintercup 7, Förlösa Res Högby IF
9-10 fr-lö NCAA Championships Res Nampa, ID, USA
10-11 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res MAI, HIF, Pallas
18 Vintercup 8, Smedby Res Kalmar OK
18 Rom Marathon Res Italien
24 UCLA vs Texas Res Los Angeles, CA
25 Team Tete cupen, deltävling 1 Res Team Tete
31 Mini-LM 9-11 år för Kalmar län Res IK Hinden
31 UCLA vs Washington Res Westwood, CA
         
APRIL        
1 Team Tete cupen, deltävling 3 Res Team Tete
7 Pepsi Team Invitational Res Eugene, OR
9 Ystadsterrängen Res Ystads IF
14 Vårstafetten, C, Bland u, 42195+34954m, 8str. Res Målilla-Mörlunda SKI
14 Heleneholms marathon Res Heleneholms IF
15 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8,3+4,2+2,6+1,4 Res Högby IF
19-20 on-to Mt SAC Relays/CA Invite Res  
21 Terräng-DM, sen, jun, ungd, vet Res Växjö LK
27 fr Laxaloppet Res IFK Halmstad
28-29 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res IK Akele, Linköping
         
MAJ        
1 ti Terräng-ÖM, Ramsnäs Res Högby IF / Öl.Idr.kr.
1 ti Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km Res IFK Växjö
4 fr Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.kr.
5 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.kr.
5 Kungsholmen Runt Res FK Studenterna
5-6 lö-sö PAC 12 Conference Res Eugene, OR, USA
8 ti VM-milen, arena 10.000m Res KA 2 IF, Team Blek.
8 ti Vårkvällslopp Res GoIF Tjalve/LiU
8 ti Terrängkorpen, Stensö Res Kalmarkorpen
12 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
13 Prishtina Halfmaraton Res Kosovo
15 ti Ungdomsterrängen, Stensö   Kalmarkorpen
17 to Vimmerbyloppet, D, bl.u., halvmara+10,5+5+2+1 Res Storebro SC
18 fr Strandmilen, D, asf, grus, 10+5km+1200+600m Res Hultsfreds LK
19 Tjurruset på Norra Öland Res Högby IF
19 Marknadsspelen, D, UT, arena Res Skruvs IF
20 GÖTALANDSCUPEN, Div 1 M/K, match 1 Res Hovslätt / IKHP
20 Majspelen, C, NT+, arena Res Oskarshamns SK
22 ti Linnéalunken, C, Bland u, 5 km Res Glasrikets RC
23 on Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
23 on Smålandsspelen, arena Res IFK Växjö
23 on MilSpåret, 10km Res Spårvägens FK
24 to Lidingö on Tour, Kalmar, D, Seedningslopp 10 km Res Högby IF
25 fr Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Res Eksjö Södra IK
26 Lag-UDM 11,13, kvalomgång 1, Södra Res IK Hinden
29 ti Råslättspelen, C, NT, arena Res Jönköp. Friidr.krets
30 on Drottning Margareta-Loppet, C, tj, Bland u, 5 km - Kalmar SK
         
JUNI        
2 ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby/Spårv.FK
2 SM MARATHON Res Inlagt ovan
2 Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Res Misterhults AIS
2-3 lö-sö Stora DM-JDM-UDM. Kort staf. VDM 800+1500 Res Jkpg friidr.krets
4 Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,9km Res Högby IF / MAI
6-9 on-lö NCAA Championship Res Des Moines, Iowa
7 to Triaden, skoltävling   Lars Kaggskolan
9 Mörbylångaloppet   Mörbylånga GoIF
9 GÖTALANDSCUPEN, match 2 Res IK Orient
10 Virdaspelen, D, UT+, arena Res Alvesta FI
16 Huddingespelen Res Huddinge AIS
16 Borgholmsstafetten Res Föra AIK & IFK B.
16-17 lö-sö Bottnarydskastet, C, IT, arena Res Bottnaryds IF
16-17 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
20 on Vätterspelen, C, NT, Arena Res Hovslätt/Habo/Bottn.
29 fr Böda Sandsloppet, D, 6,4 km Res Högby IF
29-1 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
         
JULI        
1 DM, VDM 10.000m Res Eksjö Södra IK
2-6 må-fr Friidrottsskolan Res Högby IF
3 ti Veteran-ÖM Res Högby IF
4 on Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
6 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Res Gamleby OK
7-9 lö-må Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
11 on Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Res Kalmar SK
11 on DM, UDM lång stafett, sen,17,15,13 Res Inlagt ovan
13 fr Ölandsspelen, C, NT+, arena Res Högby IF
13 fr DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
14 Jubileumsmarathon Res Hässelby, Spårvägen
14 Stångehamnsmilen Res Bl.a. O-hamns SK
14-15 lö-sö Laxaspelen Res IFK Halmstad
15 Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
17 ti Löttorpsvarvet, D, 7+2+0,6 km Res Högby IF
20 fr Kraftprovet Res Trollhättan
21 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
22-23 sö-må ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år, även mångkamp Res Högby IF, F-staden
27-29 fr-sö HAIS-spelen Res Hässleholms AIS
28 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM Res Högby IF
28 Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
28 Hermanövarvet Res Hermanö
29 Lag-DM Res Högby IF, m.f.
         
AUGUSTI      
1 on Kalmarmilen, C, stadslopp 10+1,2km Res Högby IF
3-5 fr-sö STORA VSM Res Kils AIK
4 Musselloppet Res Stångenäs AIS
4 Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
5 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
10-12 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res Turebergs FK
11 Malmö Halvmarathon Res Malmö AI m.f.
13 Lag-UDM 11,13, kvalomgång 2, Södra Res IFK Växjö
16-25 to-lö VEM STADIA Res Zgerzelec, POL
18 Midnattsloppet Res Stockholm
18 Prinsens Minne Res IFK Halmstad
18-19 lö-sö DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
24 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
24-25 fr-lö B7 Games 15-16år Res Visby
25 Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
25 Midnattsloppet Res Göteborg
26 Blomsterloppet, D, grusv, 11,4+5,7+1,6+0,6km Res Ålems OK
28 ti Blekinges DM 10.000m Res Team Blekinge
25/8-21/10 DM Castorama Res Hemmabanor
         
SEPTEMBER      
1 Tjejmilen Res Hässelby/Spårv.FK
1 Edet Runt Res Lilla Edet
1-2 lö-sö SWE-FIN (17 år) Res Göteborg/U
1-2 lö-sö DM, JDM, UDM 17, 15, 14, 13, 12 mångkamp Res Alvesta FI
5 on Urviksjoggen 15km Res Sundbybergs IK
6 to Castorama Res Högby IF
8 Hultsfreds hel o halvmarathon, D, asf, grus-parkv. Res Hultsfreds LK
8 DM, VDM halvmarathon Res Inlagt ovan
8 Nattloppet Kalmar, D, asf.gata-väg, 6 km Res Högby IF
8-9 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR Res Ängelholms IF
13 to Klubbtävling Res Högby IF
15 Klubbtävling Res Högby IF
15 VSM KASTMÅNGKAMP Res Bottnaryds IF
15 Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Res IFK Sävsjö
15 DN Stockholm Halvmarathon Res Spårv/Häss/Tureb.
16 Sunnerboloppet, C, bland u, 20+10+5,2+1,5km Res Ljungby FIK/FK Finn
16 Salomon Trail Tour Res Örnsköldsvik
21-23 fr-sö SKOL-SM Res IFK Växjö
23 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1km+300m Res Södra Vi IF
23 DM i terräng, M 12km, K 8km Res Inlagt ovan
28-30 fr-sö Lidingöloppet Res IFK Lidingö o SOK
29 Lag-UDM 15,13,11, final Res Jönköping
29 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Res Kalmar SK
29 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
30 Pumpalöpet, D, 7,2 + 3,6 + 1,3 km - Högby IF
         
OKTOBER      
2 ti Castorama Res Högby IF
4 to Castorama Res Högby IF
7 Castorama Res Högby IF
11 to Castorama Res Högby IF
13 Göteborgs Marathon Res Solvikingarna
14 Hässelbyloppet Res Hässelby SK
14 Eslövsloppet Res Eslövs AI
14 Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
18 to Castorama Res Högby IF
19 fr Castorama Res Högby IF
20 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
20 DM, VDM marathon Res Inlagt ovan
20 Havslättsmarodören Res Oskarshamns SK
20 Sävedalsloppet Res Sävedalens AIK
23 ti Team tete-cup 1, havslätt 6,9km Res Team Tete RC
25 to Klubbtävling Res Högby IF
27 Pers. rekordens tävling, D, arena Res Växjö AIS
         
NOVEMBER      
4 Team tete-cup 4, havslätt 3,9km Res Team Tete RC
6 ti Team tete-cup 5, havslätt 2,5km Res Team Tete RC
17 Jämjöhalvan Res Team Blekinge
18 Vintercup 1, "Svarta femman" Res Glasrikets RC
         
DECEMBER      
2 Vintercup 2, Långehäll 7,3km Res Ålems OK
16 Pisa Marathon Res Pisa, ITA
31 Kalmar Sylvesterlopp, D, asf-gata, 10+5+2+1km Res Högby IF
 
     
 
Hjälp mig hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila Markus Andersson!