Tävlingar/Resultat  

 

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2010  
     
 

DECEMBER-09  
5 Handikapp-skol-SM Bollnäs
5-6 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Göteborgs KIK
12 Tomtespelen, NT+, arena inomhus KA 2 IF
       
JANUARI    
6 on Trettondagsträffen, D, arena inomhus IK Hinden
9-10 lö-sö Örebro Indoor Games  
10 Vintercupen 4, Smedby 1,8km Kalmar OK
16-17 lö-sö IJ/UDM 12-19. Allt utom långlopp IFK Växjö
16-17 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomhus KA 2 IF
17 IVDM 800 o 3000m Inlagt ovan
24 Vintercupen 5, Djurängen Högby IF
24 Inlagda Gurkspelen Västerås FK
30 Team Sportia Spelen Kvarnsvedens GoIF
30-31 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus IK Pallas
       
FEBRUARI    
6-7 lö-sö Växjömångkampen, UT+, C, arena inomhus IFK Växjö
6-7 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 14-17 Mångkamp Inlagt ovan
7 Vintercupen 6, Smedby 10km Kalmar OK
13-14 lö-sö KA2-spelen, UT+, arena inomhus KA 2 IF
13-14 lö-sö IDM + Långlopp för IJ/UDM 12-19 Inlagt ovan
13-14 lö-sö IVSM Järvsö IF/Bollnäs
20-21 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 MAI/Helen./Pallas
21 Vintercupen 7, Hanemåla 5km Glasrikets RC
27-28 lö-sö STORA IUSM 15-16 G. Tjalve, IK Norrk.
       
MARS      
6 Barntävling 9-11 år, D, UT, arena inomhus IFK Växjö
6-7 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Sätra, Sthlm
7 Vintercupen 8, Djurängen 4,6km Högby IF
13 Vårtävling 8km Solvikingarna, Gtbg
13-14 lö-sö NORDEA REGIONMÄSTERSKAP, Götaland KA 2 IF
20 Baldy Castillo Invitational Tempe, AZ, USA
21 Vintercupen 9, Smedby 6,8km Kalmar OK
21 Gtbgsvarvets Seedingslopp Göteborgs FIF
27 Arizona State Invitational Tempe, AZ, USA
27 Mini-LM 9-11år IK Hinden
28 Mini-LM 9-11år Kalmar SK
       
APRIL      
2 fr Ring-Up loppet, D, 5,8+2,9+1km Oskarshamns SK
10 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4,1+1,4 km Högby IF
14 on Rälla ruset Magdalena Persson
17 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m Målilla-Mörlunda SK
18 DM, JDM, UDM, VDM i Terräng Eksjö Södra IK
18 Gtbg Cross Country Sävedalens AIK
21 on Kretsmästerskap Jönköping, terräng Jönköpings OK
24-25 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG IK Ymer, Borås
       
MAJ      
1 Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km IFK Växjö
2 Terräng-ÖM, sen, ungd, vet Föra AIK
4 ti Terrängkorpen Korpen, Kalmar
7 fr Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Högby IF / Ö.IK
8 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Högby IF / Ö.IK
9 Majspelen, C, NT+, arena Oskarshamns SK
9 JDM 19, UDM 17, 16, 15, dag 1 Inlagt ovan
11 ti Ungdomsterrängen Korpen, Kalmar
13 to B-TEX Cup, C, UT+, arena Villstads GIF
13 to JDM 19, UDM 17, 16, 15, dag 2 Inlagt ovan
13 to Vimmerbyloppet, D, bl.u., 21,1+10,5+5+2+1km. Storebro SC
13 to Ottarsloppet IK Rex Skidor
15 Marknadsspelen, C, UT+, arena Skruvs IF
15 Sthlms VDM IFK Tumba
16 GÖTALANDSCUPEN, omgång 1 Hovslätts IK
19 on Drottning Margareta-Loppet, C, tj, Bland u, 5 km Kalmar SK
22 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Göteborgs FIF
23 WSK-spelen, C, UT. Arena Wärnamo SK
25 ti Råslättspelen, C, NT, arena Jönköp. Friidr.krets
25 ti Blodomloppet Malmö
26 on Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Oskarshamns SK
27 to Blodomloppet Linköping
29 ÖM, seniorer, 17, 15år Högby IF
29 Björnlunken Kungsörs SK
29 Duathlon-SM Knivsta
30 Lag-UDM, kvalomgång 1 Kalmar SK
       
JUNI      
1 ti Linnéalunken, C, Bland u, 5 km Glasrikets RC
3 to Klubbtävling Högby IF
5 Stockholm Marathon Hässelby/Spårv.FK
5 Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Misterhults AIS
6 Gustav Vasaloppet Korpen, Kalmar
7 Klubbtävling Högby IF
9 on Triaden Skoltävling
9 on Klubbtävling IK Hinden
12 Broloppet MAI & Sparta
12-13 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Randers, DEN
13 Smålandsspelen, C, UT+, arena IFK Växjö
13 DM i stafett Inlagt ovan
14 Klubbtävling Högby IF
17 to Klubbtävling Högby IF
18-20 fr-sö Huddingespelen Huddinge AIS
19 GÖTALANDSCUPEN, omgång 2 Tranås AIF
19-20 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena KA 2 IF
22 ti Kanalrundan Söderköping
24 to Midsommarloppet Munktorp
26-27 lö-sö EUROPACUP MÅNGKAMP Tallin, EST
       
JULI      
1 to Roslagsnatta Norrtälje
2-4 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+arena Göteborgs FIF
3-4 lö-sö B7 Games Rügen, GER
4 DM, VDM 10000m Villstads GIF
6 ti ÖM, veteraner Högby IF
7 on Personliga rek kväll, C, NT+, arena Oskarshamns SK
7 on VDM 100m, 400m, 800m Inlagt ovan
9 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Gamleby OK
11 Ölandsspelen, C, NT+, arena Högby IF
11 DM, JDM, UDM, VDM 2/3/5000m Inlagt ovan
14 on Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Kalmar SK
15 to Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km IFK Borgholm
15 to Karlstad GP IF Göta Karlstad
17 Hornsjön Runt, C, terr stig, 10,8+5,5+2,9+1,5 Högby IF
17-18 lö-sö Laxaspelen IFK Halmstad
20 ti Östersjöspelen IF Udd
20-25 ti-sö JVM 19 Moncton, CAN
24 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42195m Högby IF
24 DM, VDM marathon Inlagt ovan
24 ÖM, marathon Inlagt ovan
24 Dag 1: DM + UDM 12-14år K.SK, F-staden
25-30 må-fr Etape Bornholm DEN
31 Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Persnäs AIF
31 Visby halvmara  
       
AUGUSTI    
4 on Pers. rekordens tävling, D, arena Växjö LK
6-8 fr-sö STORA VSM Högby IF
7 Sisuspelen, C, UT+, arena IK Sisu, Nässjö
7-8 lö-sö DN-galan Youth Stadionk., Sthlm
10 ti Långlöparnas Kväll FK Studenterna
13-15 fr-sö STORA USM 15-16 Kils AIK
13-15 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 IF Göta, Karlstad
20 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km OK Njudung
21 Blomsterloppet, D, grusv, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Ålems OK
20-22 fr-sö STORA SM Falu IK
22 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra IK Hinden
25 on Blekinge DM 10.000m Team Blekinge
27-28 fr-lö SWE-FIN Helsingfors, FIN
28-29 lö-sö Kräftspelen, C, UT+, arena Villstads GIF
28-29 lö-sö Dag 2-3: DM & UDM 12-14år, + VDM Inlagt ovan
29 Väckelsångsloppet, C bl.u,17,7+8,5+4,5+2,3 Väckelsångs IK
29 ÖM, ungdomar 9, 11, 13år Högby IF
29 Herrjunga-Spelen Herrjunga SK
       
SEPTEMBER    
4 VDM 200m, 1500m Hovslätts IK
4 Karlskronaspelen KA 2 IF
4 VSM KASTMÅNGKAMP Bottnaryds IF
4 Hässleholmsloppet Hässleholms AIS
4-5 lö-sö SM-JSM-USM I MÅNGKAMP Huddinge AIS
10-12 fr-sö SKOL-SM Västerås FK
11 Veberödsrundan Björntorps IF
11 Stockholm Halvmarathon Spårv./Häss./Tureb.
11 Hultsfreds Marathon, D, asf, grus-parkv. 42+21 Hultsfreds LK
11 DM, VDM halvmarathon Inlagt ovan
12 Måleråsloppet, D, grus-terr-stig-asf, 8+2km Målerås IF
18 Lag-DM Jkpg friidr.krets
19 Lag-UDM, final Wärnamo SK
19 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 10+6+1km+300m Södra Vi IF
19 DM i terräng, M 12km, K 8km Inlagt ovan
24-26 fr-sö Lidingöloppen IFK Lidingö
25 Kalmarspelen, Ingvar Thomssons minne Kalmar SK
26 Berlin Marathon Berlin, GER
29 on Skol-DM, årskurs 5-6 Högby IF
30 to Skol-DM, årskurs 7-9 Fröviskolans Skol-IF
       
OKTOBER    
2 Sport Vi Minns Mästerskap Norrköping
2-3 lö-sö DM, JDM, UDM 12-17 Mångkamp Alvesta FI
2-10 lö-sö DM Castorama Hemmabanor
10 Eremitagelöbet Köpenhamn, DEN
16 NM-uttagning Hälle IF, Uddevalla
16 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Växjö LK
17 Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km IK Sisu, Nässjö
31 Yddingeloppet Heleneholms IF
       
NOVEMBER    
5-7 fr-sö Windstopper Trail Run Worldmasters Dortmund, GER
7 Silpingeloppet FIF Gnistan
13 Jämjöhalvan Team Blekinge
21 Vintercupen 1, Svarta femman Glasrikets RC
       
DECEMBER    
5 Vintercupen 2 Ålems OK
19 Vintercupen 3 Kalmar OK
31 fr Kalmar Sylvesterlopp, D, asf-gata, 10+5+2+1 Högby IF
 
     
 
Hjälp mig hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila Markus Andersson!