Tävlingar/Resultat  

Senast uppdaterat: 13 oktober

    Program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07 | 06 | 05
     
  HIFs Tävlingsprogram/Resultat 2018  
     
 

NOV-17 Länk till ev. hemsida Res Arrangör
19 Vintercup 1, Svarta femman Res Glasrikets RC
         
DECEMBER      
2-3 lö-sö Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
3 Vintercup 2, Långehäll, 7.3 km Res Ålems OK
10 Tomtespelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
10 Vintercup 3, Smedby 1 854m terräng Res Kalmar OK
         
JANUARI      
5-7 fr-sö Muskelcentrum Indoor Games, arena inomhus Res Upsala IF
6 Vinterserien 3, Trollhättan 11,9 km Res Trollhättans IF
7 Vintercup 4, Förlösa 4,8 km Res Högby IF
13-14 lö-sö KA2-spelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
20-21 lö-sö Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne Res IFK Växjö
21 Vintercup 5, Helgesbo 10km terräng Res Ålems OK
21 Media Marathon Santa Pola, 21km Res Santa Pola, ESP
21 CrossCup, 9.4 km terräng Res Hannut, BEL
26-28 fr-sö Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus Res Huddinge AIS
27-28 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
28 Vintercup 6, Djurängen 5,3 km Res Högby IF
         
FEBRUARI      
3-4 lö-sö Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
4 Centraal Beheer Acht van Apeldoorn, 8km väg Res Apeldoorn, NED
10-11 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Tjalve IF Norrköping
10-11 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
10-11 lö-sö Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res Tjalve IF Norrköping
16 fr Brooks Armagh 5k international Road race Res Armagh, NI
17-18 lö-sö STORA ISM Res Gefle IF
18 Vintercup 7, Hanemåla 5km Res Glasrikets RC
24-25 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res
Res
Upsala IF
25 Sunna Open, UT, arena inomhus Res KA 2 IF
25 EuroCross, 10330m terräng Res Diekirch, LUX
         
MARS        
2-4 fr-sö STORA IVSM Res Västerås FK
3-4 lö-sö STORA IUSM 15-16 Res IFK Växjö
4 20 van Alphen, 20 km Res Alphen, NED
10-11 lö-sö GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Res Varbergs GIF
11 Vintercup 8, Saxnäs 4km terräng Res FIK Färjestaden
17-18 lö-sö Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus Res IFK Växjö
17-18 lö-sö IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
18 Vintercup 9, Smedby 6,8km asfalt Res Kalmar OK
24 Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Res FK Finn
24 Varvetmilen Karlskrona, asfalt-gata, 10km Res Karlskrona SOK
24 ASICS Premiärmilen, asfalt-gata, 10 km Res Hässelby SK / Spårv.FK
25 Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
31 Paderborner Osterlauf, asfalt-gata, 10 km Res Paderborn. GER
         
APRIL        
2 Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km Res Hallaryds IF
2 Varvetmilen Jönköping, C, 10 km Res IK Hakarpspojkarna
7 Prague Half Marathon, asf väg-gata, 21 km Res Prag, CZE
8 Berliner Halbmarathon, asf väg-gata, 21 km Res Berlin, GER
14 Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Res Högby IF
18 on Dymmelterrängen, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km Res Oskarshamns SK
21 Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
21 Sentrumlöpet, asf väg-gata, 10 km Res Oslo, NOR
21 Skrylleloppet, 10+5+3 km Res Björnstorps IF
22 ÖM, UÖM, VÖM Terräng Res Högby IF
28 DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res Eksjö Södra IK
29 Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km Res IK Vista
29 Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Res FIK Färjestaden
         
MAJ        
1 ti Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
5 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
5 KfS Kungsholmen Runt, C, 21+10 km Res FK Studenterna
6 Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
6 Vårmilen, C, 10 km Res IFK Lidingö
8 ti Högalidsloppet, asf-väg, 5 km - Högalids Folkhögskola
8 ti Sparbanksloppet, bland u, 9,4+5,9 km Res FK Göingarna
12 Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Res Oskarshamns SK
12 Lidköpings Stadslopp, asf-grus, 10+5,5km Res Lidköpings IS
12 Transvulcania, trail, 74,3km Res La Palma, ESP
13 Solnaloppet, bland u, 10+5 km Res Solna
14 Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Res Högby IF, FIK F-stad.
15 ti Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km - Glasrikets RC
19 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
19 SM HALVMARATHON   Inlagt ovan
19 Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
19 Skärholmsloppet, 5 km Res Löparakademin
20 Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Res Skruvs IF, IK Hinden
21 Royal Run, asf-väg, 10 km Res Frederiksberg, DEN
25 fr Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Res Eksjö Södra IK
25 fr Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
26 Kristianstads Stadslopp , C, bland u, 10+5 km Res Pan Kristiandstad OK
26 Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
26 Lindsdal Runt, D, asfalt 4,2+0,9 km   Kalmar SK
26 Änglamilen, C, 10+5+2 km Res Ängelholms IF
26-27 lö-sö Ljungby Mångkamp, C, UT+, 11år - senior Res Ljungby FIK
26-27 lö-sö  DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
27 Leiden Marathon, asf-väg-gata, 42+21+10 km Res Leiden, NED
28 Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km Res Högby IF / Malmö AI
29 ti Råslättspelen, C, NT+, arena Res Jönköp. Friidr.krets
    DM o UDM stafett    
         
JUNI        
2 ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
2 SM I MARATHON Res Inlagt ovan
2 Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
2 GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K Res Habo FIF-04
2 Hanaskog Runt, bl.u. 10+5+3+0,6 km Res Hanaskogs IS
2-3 lö-sö Stora DM-JDM-UDM Res Wärnamo SK
6 on LAG-SM KVAL, grupp B Res Tjalve IF Norrköping
6 on Gustav Vasaloppet, grusväg, 5,8 km Res Korpen Kalmar
6 on Mörbyloppet, bl.u., 5 km Res Mörbylånga GoIF
7 to Blodomloppet, asf-gata, 10+5 km Res KA2 IF
8 fr Västergötlands DM 10 000 meter Res Lidköpings IS
9 Kvilles Vårtävling, C, arena Res IF Kville
9 Birkebeinerløpet, bl.u., 21 km Res Lillehammer, NOR
9-10 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Res Jessheim, Norge
9-10 lö-sö Stora VDM Res Tranås AIF
10 Bauhausgalan, DL, arena Res Stadionklubbarna
10 Malmöloppet, asf-väg, 10 km Res Malmö AI
14 to SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG Res Hässelby SK / Spårv.FK
15-17 fr-sö Huddingespelen, NT+ arena Res Huddinge AIS
16 Öland Ultra, C, 50+25 km Res Högby IF
16 Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km Res Glasrikets RC Nybro
16 Rosenbomspelen, UT+ arena Res KA2 IF
16-17 lö-sö DLV Mehrkampf Meeting Res Ratingen, GER
20 on Vätterspelen, C, NT+, arena Res Hovslätts IK, Habo FIF
20 on Långlöparnas Kväll , C, NT+, arena Res FK Studenterna
22 fr Borejoggen, 8,5 km, asf-gata Res SK Bore
23 Besseggløpet, 14 km Res Gjendesheim, NOR
24 Esbjerg City Half, asf-gata, 21 km Res Esbjerg, DEN
27 on Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Res Högby IF
28 to Sollentuna GP Res Hässelby SK / Spårv.FK
29-1 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
30 Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Res Högby IF
30 VSM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
         
JULI        
1 86. Int. Hanauerland Spiele, arena Res Rheinau, GER
2-6 må-fr Friidrottsskolan Res Högby IF
3 ti Veteran ÖM, arena Res Högby IF
4 on Hörby Marknadslopp, 12,6km Res Hörby
5 to Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km Res Oskarshamns SK
5 to Boysen Memorial, arena Res Oslo, NOR
6 fr Helsingborg Night Run, asf-väg-gata, 5 km Res Helsingborg
6 fr Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km Res Högby IF
6-8 fr-sö Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
7 Kustmaran och Kristianopel runt, 42+21+10+5 km Res Team Blekinge LF
8 Ölandsspelen, C, UT+, arena Res Högby IF
8 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
11 on Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Res Kalmar SK
13 fr Estniska mästerskapen 10000m, arena Res Tallinn, EST
13 fr La Circulade de Fabrègues, bl.a. underlag, 10 km Res Montpellier, FRA
15 Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km Res IFK Borgholm
20 fr Kraftprovet, C, asf, grus, 11.6km Res Trollh. SOK / Trollh. IF
20 fr La Corrida de Seebach, blandat underlag, 8 km Res Seebach, FRA
21 Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km Res Högby IF
21 Nacht van de Atletiek, arena Res Heusden-Zolder, BEL
24 ti Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km Res Högby IF
25 on Karlstad GP, arena Res IF Göta Karlstad
27-29 fr-sö HAIS-spelen, arena Res Hässleholms AIS
28 Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
28 Swissalpine Irontrail K43 Res Davos, SUI
28 Hermanövarvet, 10 km Res Gullholmen
29 ÖM friidrott, arena Res Högby IF
         
AUGUSTI      
1 on ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km Res Högby IF
4 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Res Högby IF
4 DM, VDM Marathon Res Inlagt ovan
3-5 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res Huddinge AIS
3-5 fr-sö STORA USM 15-16 Res Hammarby IF
7-12 ti-sö EM Res Berlin, GER
10-12 fr-sö STORA VSM Res Högby IF
11 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
11 Prinsens Minne, 21+10+5km Res Halmstad Garnisons IF
11-12 lö-sö NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN Res Hvidovre, DEN
15 on ATEA Norrköpings Stadslopp, 10+5 km Res Tjalve IF Norrköping
17 fr VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km Res OK Njudung
18 Göteborgs GP Res Göteborgs FIF
18 Ultravasan, 90+45 km Res IFK Mora, Sälens IF
18 Midnattsloppet, asf väg-gata, 10 km Res Hammarby IF Friidrott
21 ti Smålandspelen, D, UT+, arena Res IFK Växjö
24-26 fr-sö FRIIDROTTS-SM Res Eskilstuna, R-Rek, Ärla
25 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Res Ljungby FIK
25 Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km Res Väckelsångs IK
25 Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km Res Högby IF
25 Skördeloppet, 10 km Res Hedemora Friidrott
29 on Göteborgs Brantaste, bl. underlag, 3,8km Res Göteborg-Majorna OK
31 fr UTMB Mont Blanc, 101 km   Chamonix, FRA
         
SEPTEMBER      
1 Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5 km Res Hultsfreds LK
1 DM, VDM Halvmarathon Res Inlagt ovan
1 Tjejmilen Res Hässelby SK / Spårv.FK
1 Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA2 IF
1 Hässleholmsloppet, 10+5,5km Res Hässleholms AIS
8 Svartbäcksmåladagen, D, back-, trail-, löp/cyk-lopp Res Glasrikets RC Nybro
8 ALJ Open, arena Res Spårvägens FK
8 Kramp Run, asf väg gata, 5 km Res Varsseveld, NED
8-9 lö-sö SM-JSM-USM MÅNGKAMP Res IK Orient, Bohus IF
9 Lag-UDM, final Res SMFIF m.fl. i Sävsjö
11 ti Ursviks Extreme, grus, stig, 15 km Res Sundbybergs IK
15 Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
15 Lag-DM Res IK Sisu, Nässjö
15 Örsjösjön runt, bl underlag, 5.6 km Res Örsjö IF
15 Hövdingeloppet, grus, stig, 10+4.8 km Res Verums GoIF
15-16 lö-sö GM 13-14 ÅR Res Eslövs FI
15-16 lö-sö Decastar, arena Res Talence, FRA
16 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km Res Södra Vi IF
16 DM lång terräng Res Inlagt ovan
19 on Bruggenloop, asf-väg, 6.3 km Res Nijmegen, NED
22 DM o VDM 10.000m Res Ihop m. Jkpg-kretsM
22 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT Res Kalmar SK
27 to Castorama Res Högby IF
28-30 fr-sö TCS Lidingöloppet Res IFK Lidingö, Sthlm FIF
         
OKTOBER      
4 to Castorama Res Högby IF
6 Världens Barnloppet, asf väg gata, 4.5 km - Högby IF
6 Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km Res Rydaholms GoIF
6 USK-loppet, grusväg, 10+5 km Res Uddevalla SK
7 Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
7 Castorama   Högby IF
9 ti Castorama   Högby IF
13 Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+1,6 km Res Högby IF
13 Skrylle Challenge. terr-stig, 26+13 km Res Björnstorps IF
14 Hässelbyloppet, asf-väg, 10 km Res Hässelby SK
14 Menzis 4 Mijl van Groningen, asf-väg, 6.4 km Res Groningen, NED
20 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42 km   Växjö LK
20 Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km   Oskarshamns SK
SFIF-period DM Castorama   Hemmabanor
27-28 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG   Högby IF
         
NOVEMBER      
10 NM-JNM TERRÄNG   ISL
11 Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel   Oskarshamns SK
17 Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km   Team Blekinge LF
         
DECEMBER      
9 EM-JEM TERRÄNG   Tilburg, NED
31 Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km   Anderstorps OK
31 Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km   Högby IF
 
     
 
Hjälp oss hålla koll... Ser du att någon tävling saknas där HIF-medlem deltagit/kommer delta - maila friidrott@hogbyif.se!